Dożynki Wojewódzkie 2025 - święto plonów i konkurs wieńców!

Dożynki Wojewódzkie 2025 - święto plonów i konkurs wieńców!

Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego informuję, że tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbędą się w dniu 21 września w Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

Z szacunkiem dla tradycji i ogromną radością zapraszamy do wspólnego świętowania wszystkich mieszkańców regionu podczas Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich w olsztyneckim skansenie – miejscu, gdzie historia spotyka się z żywą kulturą ludową.

Dożynki to staropolska tradycja od wieków silnie związana z polską wsią i kulturą ludową. Są wyrazem wdzięczności za plony, którymi obdarzyła nas ziemia. To czas radości, ale także refleksji nad ciężką, całoroczną pracą rolników. Tradycyjnie dożynki rozpoczyna uroczysty korowód, w którym niesione są wieńce dożynkowe – dzieła sztuki ludowej, uplecione z kłosów zbóż, kwiatów i ziół, symbolizujące dostatek, urodzaj i siłę wspólnoty.

Nawiązując do tradycji samorząd województwa warmińsko-mazurskiego corocznie podczas uroczystości organizuje konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy, który rozstrzygnięty będzie podczas tego wydarzenia. Konkurs kierowany jest do wszystkich gmin z terenu naszego województwa. Corocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem gmin z województwa warmińskomazurskiego, dla których prezentacja wieńca dożynkowego jest istotnym elementem promocji dorobku kulturowego wsi i bardzo ważnym wydarzeniem, stanowiącym zwieńczenie trudu pracy przy wykonaniu wieńca. Ideą konkursu jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów, wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego warmińskomazurskiej wsi.

Tradycyjny wieniec oddaje ducha tego wydarzenia – łączy rolę sakralną, dziękczynną i symboliczną.Należy pamiętać, że nowoczesne formy, choć nieraz efektowne, mogą zatracić ten kontekst i przekształcić dożynki w pokaz artystyczny pozbawiony korzeni. 

Przypominamy, że konkurs obejmuje wyłącznie wieńce TRADYCYJNE – wykonane z naturalnych materiałów, nawiązujące do dziedzictwa kulturowego regionu, zgodnie z dawnymi zwyczajami i symboliką. Wybór odpowiednich zbóż, kształt korony, obecność elementów sakralnych czy symbolicznych – to wszystko będzie miało kluczowe znaczenie przy ocenie. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, w którym zawarte są szczegółowe wytyczne dotyczące wykonania i zgłoszenia wieńców. Znajomość regulaminu jest niezbędna by odpowiednio zaplanować jego konstrukcję i przygotować właściwe materiały. Przy ocenie brane będą pod uwagę m.in. różnorodność i jakość użytych materiałów, architektura bryły (forma nawiązującą do tradycji regionu), kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania.

Czasu jest jeszcze dużo!
Dożynki wojewódzkie odbędą się 21 września br., dlatego już teraz warto przygotować się do prac nad wieńcem. Wieniec dożynkowy to nie tylko efektowne rękodzieło – to głęboko zakorzeniony symbol kultury ludowej, który przez wieki towarzyszył polskim obchodom końca żniw. Tradycyjna forma wieńca niesie ze sobą wartości duchowe, historyczne i tożsamościowe, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Mając to na uwadze, wskazania dotyczące tworzenia wieńców dożynkowych zawarte w regulaminie mogą również posłużyć przy konstruowaniu wieców dożynkowych na poziomie lokalnym, z którego to wieńce wyłaniane są do konkursu wojewódzkiego.

Regulamin konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy do pobrania pod adresem internetowym:
https://warmia.mazury.pl/obszary-wiejskie/aktualnosci/9865-konkurs-na-najladniejszy-wieniecdozynkowy-
2025