UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: czwartek, 28.03.2024
Imieniny: Anieli, Jana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednimarzec 2024Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd
  • -
    • autor: Władysław Nowosielski

Szykuje się duża inwestycja na terenie rezerwatu żółwia błotnego w Orłowie

Rezerwat żółwia błotnego w Orłowie utworzony został w 1953 roku. Był to pierwszy w Polsce tego typu rezerwat. Ochroną objęto obszar 4,5 hektara, a w nim jezioro Orłowo Małe z niewielkim pasem linii brzegowej. Podczas opracowywania planów ochrony rezerwatu postanowiono powiększyć obszar o przylegające do niego atrakcyjne przyrodniczo fragmenty terenu.

 

 

 

Żółwie błotne prowadzą skryty tryb życia. Nie wszystkim udaje się na nie napotkać, chyba że trafimy na czas wędrówek po okolicy, zwłaszcza wiosną gdy wędrują do miejsc lęgowych. Napotkanego nie powinniśmy brać do ręki, żółw broniąc się opróżnia pęcherz moczowy z zawartości niezbędnej do wykopania komory lęgowej i nie złoży jaj zanim nie uzupełni tego niedoboru. 
Nad jeziorem znajduje się punkt widokowy. Obok biegnie szlak turystyczny z Orłowa do Brzeźna Łyńskiego. Jezioro stopniowo ulega degradacji, ginie, głębokość wynosi zaledwie dwa metry, dno jest muliste. Tu bytuje będący pod ochroną żółw błotny, osobliwość przyrodnicza, dziś wymierające, niegdyś w bagnach mazurskich powszechne. Towarzystwo Ochrony Ptaków w Białymstoku, które w swoim działaniu ma również ochronę żółwi błotnych, postanowiło podjąć się poprawy bytu tych ginących gadów i wykopać im stawy. Spytaliśmy u źródła jakie podjęto działania, jakie są realizowane projekty. Informacji udzielił Jarosław Banach z Polskiego Towarzystwo Ochrony Ptaków w Białymstoku.

 

NASZ WYWIAD

Wojciech Rzodkiewicz: Czy znana jest populacja żółwia błotnego w Leśnictwie Orłowo?

Jarosław Banach: Szacujemy, że żyje tam kilkadziesiąt żółwi. Ze względu na bardzo skryty tryb życia jest to trudne do dokładnego ustalenia.

WR: Na czym będzie polegała prowadzona inwestycja.Czy będzie to pogłębianie terenów bagiennych, czy kopanie nowych stawów?

JB: Stawy, które kopiemy, powstają w miejscach, w których kilkadziesiąt lat temu stała woda. Zatem jest to bardziej odtwarzanie stawów niż kopanie nowych.

WR: Czy tereny występowania żółwia będą dostępne dla turystów?

JB: Teren ten jest ogólnodostępny, natomiast nie planujemy podprowadzenia ruchu turystycznego szlakami czy ścieżkami edukacyjnymi. Niektóre z tych obiektów znajdują się bardzo blisko istniejących szlaków turystycznych.

WR: Jakie inne prace będą prowadzane, tablice informacyjne, kładki, ścieżka dydaktyczna w związku z inwestycją?

JB: Właśnie zakończyliśmy usuwanie młodych samosiejek sosnowych z zakupionej przez nas pięciociohektarowej działki we wsi Likusy. Mamy nadzieję, że żółwie wykorzystają ją jako lęgowisko. Wykopanie 5 stawów zakończy realizację projektów w rejonie Nidzicy.

WR: W jakim terminie będzie realizowana inwestycja?

JB: W umowie z wykonawcą będzie zapisany ostrożnie termin 15 października, gdyż, ze względu na sporą wartość przyrodniczą terenów, na których prowadzone będą prace, Regionalne Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zalecenie prowadzenia ich poza okresem 15 marca, a 31 sierpnia.

WR: Jakie środki finansowe są przewidziane na realizację i jakie są źródła finansowania?

JB: Cały budżet projektu, w ramach którego kopane są te stawy, wynosi 577 tysięcy złotych. 85% tej kwoty pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko,10% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostałe 5% zostało sfinansowane dzięki uprzejmości Vogelschutz-Komitee. Ta pozarządowa, niemiecka fundacja ochrony środowiska, pomaga nam już od wielu lat, głównie wspierając wykup przyrodniczo cennych terenów. Uzyskaliśmy od niej na takie cele już w sumie ponad milion złotych. Natomiast szacuję, że samo wykopanie tych 5 stawów będzie kosztować ok. 180 tysięcy. Dokładnie okaże się za kilka dni, po rozstrzygnięciu przetargu.

WR: Kto jest głównym inwestorem?

JB: Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Po zakończeniu projektu obiekty zostaną przekazane dysponentowi terenu – Nadleśnictwu Nidzica.

 

 

  • autor: Wojciech Rzodkiewicz

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
Informacja dot. godzin działania KASY