UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: piątek, 5.03.2021
Imieniny: Fryderyka, Adriana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednigrudzień 2020Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Zgromadzenie Cittaslow we Włoszech- Rozmawialiśmy o rozwoju, inwestycjach i przyszłości

Zgromadzenie Ogólne organizowane jest rokrocznie w jednym z miast członkowskich Stowarzyszenia. W tym roku odbyło się we włoskim Abbiategrasso i udział w nim wzięło 205 delegatów z ok. 20 krajów, w tym Australii, Belgii, Chin, Francji, Holandii, Islandii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Włoch. Nidzicę na zgromadzeniu reprezentował Leszek Śpiewak, Zastępca Burmistrza Nidzicy.


 

Obrady odbywały się w urokliwej scenerii dawnego Konwentu Objawienia (Annunciata), który obecnie wykorzystywany jest jako galeria sztuki, miejsce warsztatów kulinarnych, spotkań, koncertów etc. Polska delegacja liczyła 22-osoby i byli to przedstawiciele miast członkowskich i Województwa Warmińsko-Mazurskiego jako członka wspierającego.

Arnoud Rodenburg, Pierwszy Wiceprezes Stowarzyszenia, burmistrz Midden-Delfland
w Holandii, przedstawił bieżącą sytuację w zakresie tworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Zachęcił miasta ·do przystępowania do niego. EUWT stanowi doskonałe narzędzie do pozyskiwania środków na rzecz i w celu promocji Cittaslow.

Pier Giorgio Oliveti, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia omówił różnie wdrażane projekty, np. jeśli chodzi o projekt pt. „Cittaslow Doing” dotyczący waloryzacji rzemiosła, czy projekt dotyczący szlaku przemysłowego dziedzictwa kulturowego.
O projekcie zrównoważonych łańcuchów dostaw żywności mówił przedstawiciel Uniwersytetu
w Bolonii, w imieniu Prof. Ricardo Accorsi. W celu zapewnienia pomyślnej przyszłości dla Cittaslow należy zintegrować ten model z masową ekonomią, poprzez stworzenie zestawu wirtualnych mechanizmów mających za zadanie szerzenie najlepszych praktyk Cittaslow na świecie. Centrum Zrównoważonych Łańcuchów Dostaw Żywności na Uniwersytecie w Bolonii powzięło za cel zaprojektowanie i wdrożenie zrównoważonej sieci produkcji i dystrybucji rzemieślniczych produktów żywnościowych z Cittaslow, pomiędzy miastami Cittaslow oraz w relacji z rynkiem zewnętrznym, globalnym.

Prof. Giuseppe Roma omówił wyniki ankiety przeprowadzonej przez Międzynarodowy Komitet Naukowy Cittaslow ze wsparciem Instytutu Badawczego Censis w miasteczkach sieci w roku 2015. W ankiecie wzięło udział 48% miasteczek, 90 respondentów z 20 krajów, o 50% więcej ·niż w 2012 roku; 46% miasteczek włoskich, 41% europejskich, 76% z innych kontynentów. W ankiecie pytano także, jak burmistrzowie miast Cittaslow oceniają czy istnieją krajowe polityki wsparcia małych miasteczek (50% tak/nie)
i czy czują wsparcie ze strony krajowych rządów 957%, że nie).

Przedstawiciele miast z Chin, Tajwanu, Niemiec, Korei Południowej, Belgii, Szwecji, Francji wygłaszali krótkie prezentacje opisując sytuację danych sieci krajowych.
Dla przykładu w Niemczech sieć dynamicznie się rozwija i będzie liczyła niebawem 17 miast. Sieć nordycka kładzie duży nacisk na turystyczną promocję miasteczek w sieci i także powiększy się o kolejne miasto z Norwegii. Pan Christian Leclercq, burmistrz miasta Silly
w Belgii, krajowy koordynator, przekazał informacje o formalnym tworzeniu sieci miast belgijskich. Prof. Dehyun Sohn wygłosił prezentację o filozofii i podejściu do Cittaslow w Korei Południowej. Pan Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa przemawiał w imieniu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jako członka wspierającego Cittaslow. Podkreślił znaczenie tworzenia i funkcjonowania Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow oraz
o stałym wsparciu jej inicjatyw przez Samorząd Województwa. Świadczy o tym fakt,
m. in. wpisania Cittaslow do „Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2020”, wydzielenia puli środków celowych w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014 – 2020 dla miast Cittaslow, wpisania Cittaslow jako trzeci z kolei co do ważności produkt turystyczny w projekcie Strategii Turystyki Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Swoje pięć minut miał na zgromadzeniu również Leszek Śpiewak. Zastępca Burmistrza Nidzicy podkreślił potrzebę współpracy na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców małych miast. A za przykład dobrej współpracy podał tę, która jest realizowana pomiędzy miastami członkowskimi a Urzędem Marszałkowskim. Dzięki niej do miast Cittaslow trafi ponad 200 milionów złotych w ramach rewitalizacji. Nidzica z tej puli otrzyma ponad 15 milionów złotych.

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
asdfghjkl