UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: wtorek, 28.09.2021
Imieniny: Marka, Wacława

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniczerwiec 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2018 - „NIEPODLEGŁA DLA WSZYSTKICH”

W tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz  stał się również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, które wpisują się w Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017 – 2021.

Tegoroczna odsłona inicjatywy odbywa się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” i stwarza okazję do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Niepodległość narodu jest dobrem wspólnym. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości.
Od sześciu lat miesiąc wrzesień jest w Szkole Podstawowej Nr 2 okresem, w którym organizowane są liczne wydarzenia promujące dziedzictwo historyczne i kulturowe. Corocznie przygotowujemy szereg atrakcji rozbudzających zainteresowanie społeczności lokalnych do odkrywania bogactwa własnego regionu. Tegoroczne działania mają na celu zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości oraz wzmacnianie poczucia wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową
i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.
     Sobotni spektakl „Niepodległa dla wszystkich”, wystawiony przez uczniów „Dwójki” na deskach sceny w sali rycerskiej nidzickiego zamku przedstawiał historię odzyskania przez Polskę Niepodległości, opowiedzianą za pomocą tańca, muzyki, ruchu i emocji. Zakładanym celem, przyjętym przy projektowaniu przedsięwzięcia, była wielopokoleniowa refleksja nad wartościami leżącymi u podstaw polskiej państwowości. Komentarzem do scen były fragmenty poezji odnoszące się do okresu sprzed stu laty. Spektakl wyreżyserowała nauczycielka historii p. Joanna Marcjanik. Chór uczniów poprowadził nauczyciel muzyki p. Marcin Bąkowski. Choreografię opracowały: p. Beata Warecka i p. Beata Ziomek. Scenografię i elementy dekoracyjne przygotowali: p. Anna Łukaszewska, p. Grażyna Zalewska, p. Laura Sienkiewicz, p. Teresa Żelazna, p. Piotr Kościjańczuk oraz p. Iwona Bober. Młodzi aktorzy przypomnieli  dramatyczne dzieje Polaków marzących o wolnej Ojczyźnie i o nią walczących. Aktorzy i członkowie chóru brawurowo wypełnili swoje zadanie, zdobywając podziw i uznanie  licznie zgromadzonej  widowni. Operowane światłem na scenie, taniec, a przede wszystkim muzyka, znacząco oddziaływały na wrażliwość widza. Spektakl spotkał się z serdecznym odbiorem publiczności, za co bardzo dziękujemy.

 

 • autor: Joanna Marcjanik

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
adsdasdaasdasdasd