UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: poniedziałek, 18.01.2021
Imieniny: Małgorzaty, Piotra

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednistyczeń 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Nagroda im. prof. Janiny Wengris - Urząd Marszałkowski czeka na zgłoszenia

Startuje kolejna, już trzecia, edycja konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Janiny Wengris. Przedsięwzięcie ma na celu wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego oraz do jego ochrony.

 

 

 


 

Do 31 marca 2016 r. trwa nabór wniosków zgłoszeniowych do trzeciej edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Janiny Wengris.

Tak jak w latach poprzednich udział w konkursie mogą wziąć osoby lub zespoły osób, których działalność jest ściśle związana z kształtowaniem postaw ekologicznych na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego.

Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać koła i oddziały stowarzyszeń naukowo-technicznych, przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje społeczne, których obszar obejmuje teren województwa warmińsko-mazurskiego, jak również osoby fizyczne.  

Zgłoszenia należy przesyłać do Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn).

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszenia kandydata dostępny jest TUTAJ

Prof. Janina Wengris była znakomitym entomologiem oraz autorką dziesiątków publikacji  naukowych:  rozpraw, doniesień i artykułów popularnonaukowych, a także opracowała dwa filmy dokumentalne. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej Profesor uhonorowana została licznymi odznaczeniami, takimi jak: Złoty Krzyż Zasługi (1952 r.), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1960 r.), Złota Odznaka Ligi Ochrony Przyrody (1963 r.), Złota Odznaka Zasłużonym  dla  Warmii  i  Mazur  (1969 r.) i Medal Komisji Edukacji Narodowej (1978 r.).

Dotychczasowymi laureatami konkursu są dr Andrzej Krzywiński i Alicja Szarzyńska.

Dr Andrzej Krzywiński to twórca Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, który umożliwia poznawanie przede wszystkim rodzimych gatunków zwierząt i obserwowanie ich zwyczajowych zachowań. W Parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukcją gatunków obecnie ginących lub zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Dr Krzywiński jest autorem metody naukowej „Born To Be Free”, dotyczącej odchowu młodych dzikich zwierząt w programach hodowli i reintrodukcji w ich naturalnym środowisku a nie w zamknięciu jak w przypadku metod tradycyjnych.

Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, od wielu lat wspiera szkoły w zakresie edukacji ekologicznej oraz promuje ekologiczny tryb życia wśród dzieci. W celu rozwijania wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli zainteresowań przyrodą nieożywioną organizuje liczne konkursy, a ponadto zinwentaryzowała ponad 200 głazów narzutowych w województwie warmińsko-mazurskim, w tym 121 głazów pomnikowych, czego efektem była publikacja „Dary ze Skandynawii. Głazy Narzutowe Warmii i Mazur”.

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
hkkkj