UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: piątek, 24.09.2021
Imieniny: Gerarda, Teodora

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Promocja książki z utworami Gregoroviusa

28 stycznia na sali rycerskiej nidzickiego zamku odbyło się spotkanie mające na celu promocję książki pt. „Wiosna Ludów literatury europejskiej. Pieśni polskie i węgierskie Ferdynanda Gregoroviusa”. Trójjęzyczna (polsko – węgiersko – niemiecka) publikacja zawiera tomik szesnastu wierszy Gregoroviusa napisanych w czasie Wiosny Ludów, poświęconych Polakom i Węgrom, uczestnikom powstania 1848 r., wzbogacony komentarzem historycznym polskich i węgierskich naukowców oraz blokiem ilustracyjnym.

 

 

Na wieczór promocyjny przybyło wielu gości związanych bezpośrednio i pośrednio z powstaniem książki oraz czytelnicy. Byli to m.in. burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala, Krzysztof Stachowski, Andrzej Małyszko, prof. Janusz Jasiński, prof. Grzegorz Jasiński, Anna Westfeld, Norbert Kasparek – dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie, Hubert Domański – dyrektor Archiwum Państwowego w Warszawie dyspozytury w Nidzicy, Elżbieta Skóra, Danuta Kamińska – dyrektor MOPS w Nidzicy, Paweł Dembiński – potomek gen. Henryka Dembińskiego, Paweł Bukowski – dyrektor NOK, przedstawiciele rad miasta i powiatu oraz zainteresowani publikacją mieszkańcy terenu województwa. Spotkanie poprowadził Józef Kotwicki.

Po przywitaniu zgromadzonych gości przez Jacka Kosmalę i przybliżeniu przez niego kulisów powstania publikacji, głos zabrali związani z jej powstaniem. Andrzej Małyszko nazwał proces powstawania książki „fantastyczną przygodą intelektualną”, odczytał listy od zaangażowanych w zbierania materiałów do publikacji, którzy z różnych względów nie mogli przybyć na spotkanie oraz krótko przybliżył historię Wiosny Ludów. Profesor Jasiński wystąpił z prelekcją na temat życia i twórczości Gregoroviusa. Zaznaczył również, że wydana właśnie książka stanowi odkrycie na nowo tak wybitnej i zadłużonej dla Nidzicy postaci.

Wieczór uatrakcyjniła prezentacją swej interpretacji wierszy Gregoroviusa Irena Telesz z teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Aktorka zaznaczyła, że przygotowując się do występu i mając pierwszy kontakt z twórczością wybitnego nidziczanina poczuła się „jak rzadko kiedy tak dumna z tego, że jest Polką” a teksty uznała za „tak bardzo patriotyczne i podnoszące na duchu”.

Spotkanie zakończył Paweł Bukowski jeszcze raz dziękując w imieniu swoim i mieszkańców Nidzicy wszystkim związanym z powstaniem publikacji i obdarował ich egzemplarzami „Historii Nidzicy”.

 

Ferdinand Julius Gregorovius - (ur. 19 stycznia 1821 r. w Nidzicy, zm. 1 maja 1891 r. w Monachium) – niemiecki pisarz, nauczyciel, historyk kultury, filozof. Pochodził z polskiej, ale zniemczonej rodziny szlacheckiej Grzegorzewskich, osiadłej w Prusach w XVI wieku. Był synem radcy sprawiedliwości w Nidzicy Ferdynanda Tymoteusza i Wilhelminy z domu Kausch. Przez wiele lat podróżował. Mieszkał m.in. w Królewcu oraz Rzymie. W 1874 r. osiadł w Monachium. Zmarł w wieku 70 lat. Ukończył prywatną szkołę w Nidzicy i gimnazjum w Gąbinie. W latach 1838–1843 studiował na Uniwersytecie w Królewcu, gdzie zgłębiał filozofię, teologię, literaturę i historię. Po ukończeniu studiów przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Przez jakiś czas przebywał w Rynie i Kętrzynie. W Działdowie nauczał w miejscowej szkole prywatnej. Pomimo licznych podróży nigdy nie zapomniał o stronach rodzinnych. W testamencie wszystko, co posiadał, przeznaczył na kształcenie ubogich dzieci z Nidzicy.

 

 • autor: Katarzyna Cichocka/Głos Nidzicki

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
dgfgffg