UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: niedziela, 3.12.2023
Imieniny: Franciszka, Ksawerego

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednigrudzień 2023Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd
 • -

Kolejne klasy otrzymają darmowe podręczniki

Rodzicu sprawdź, czy twoje dziecko dostanie darmowy podręcznik. Z takim apelem zwracają się szkoły do rodziców swoich uczniów. Powodem jest reforma podręcznikowa, która wdrażana jest już od dwóch lat. Do 2017 roku rodzice uczniów uczących się w szkołach podstawowych i gimnazjach nie będą musieli kupować podręczników swoim dzieciom.

 

To już drugi rok reformy podręcznikowej. 1 września 2014 r. bezpłatny podręcznik „Nasz elementarz” dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. W tym roku szkolnym z rządowego podręcznika dla pierwszoklasistów korzystało 97 procent szkół podstawowych. Od września z darmowych podręczników będą korzystać już nie tylko uczniowie pierwszych i drugich klas szkół podstawowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce odciążyć finansowo także rodziców czwartoklasistów i młodzieży rozpoczynającej naukę w gimnazjum.

Szkoły otrzymały dotację celową na zakup dla nich ćwiczeń. MEN chce przeznaczyć na jednego gimnazjalistę 250 zł, a na ucznia szkoły podstawowej - 140 zł. Do tego dochodzą pieniądze na ćwiczenia - 25 zł, na dziecko. Dotychczas za zestaw podręczników do klasy IV trzeba było zapłacić ok. 450 złotych. W przypadku pierwszej klasy gimnazjum był to już wydatek rzędu 500-600 zł. Zestaw książek, który będzie obowiązywał w danej szkole, wybiorą nauczyciele. Od 2017 roku z darmowych podręczników mają korzystać wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów. Książki staną się własnością szkolnej biblioteki. Uczniom będą wypożyczane na rok, jak w przypadku darmowego elementarza dla pierwszoklasistów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleca przygotowanie, druk i kolportaż darmowych podręczników tylko dla klas I-III. Podręczniki do pozostałych klas szkół podstawowych i wszystkich klas gimnazjów kupi szkoła za pieniądze z dotacji celowej, którą przekaże MEN. Od nowego roku szkolnego 2015/2016, uczniowie klas pierwszych otrzymają darmowe podręczniki do nauki języka polskiego, języka obcego z ćwiczeniami. Podobnie będzie w klasach drugich. Rodzice na własny koszt będą musieli kupić książki do przedmiotów nieobowiązkowych.

Uczniowie klas czwartych oraz pierwszych gimnazjalnych również otrzymają bezpłatnie wszystkie obowiązkowe podręczniki. Z tą jednak różnicą, że będą musiały one wystarczyć dla trzech kolejnych roczników. Jak podaje Joanna Dobroń wicedyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Sportu gmina Nidzica zgłosiła zapotrzebowanie na podręczniki dla uczniów na sumę 152.534,93 złotych.

Reforma wprowadzana jest etapami. Do 1 września 2017 r. darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów.

MEN konsultuje i czeka na uwagi i opnie

W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 podręczniki będą darmowe – z punktu widzenia rodzica dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum – przypomniała Joanna Kluzik-Rostkowska minister edukacji. – Bardzo ważne, aby informacje na temat reformy podręcznikowej dotarły do rodziców. Dlatego w połowie czerwca do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów wysłaliśmy plakat informacyjny. Poprosiliśmy o jego wywieszenie – dodała. Szefowa MEN przypomniała także, że do 21 lipca będą trwały konsultacje społeczne trzecich części darmowego podręcznika dla drugoklasistów. – Zachęcam, weźcie w nich udział. To dla nas bardzo ważne. Czekamy na Państwa opinie i uwagi. Darmowe podręczniki dla kolejnych roczników dzieci to efekt zmian wprowadzonych w maju 2014 r. - na początku w pierwszych klasach podstawówek. Z darmowego elementarza pierwszoklasiści korzystają od tego roku szkolnego. Jak wyliczyło MEN, rodzice zaoszczędzili dzięki temu ponad 100 mln zł.

 • autor: Marta Kalinowska/Głos Nidzicki

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
Kasa zmiana godzin