UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: środa, 20.11.2019
Imieniny: Anatola, Rafała

Pogoda

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Zastępca Burmistrza spotkał się z Marszałkiem w sprawie inwestycji w ramach Cittaslow

Wszystko wskazuje na to, że inwestycje w ramach rewitalizacji miast Cittaslow ruszą w Nidzicy już od przyszłego roku. Komisja Europejska zatwierdziła RPO na lata 2014-2020, w związku z czym Marszałek Województwa, Gustaw Marek Brzezin spotkał się 23 lutego z przedstawicielami miast należących do sieci Cittaslow. Nidzicę reprezentował na spotkaniu Zastępca Burmistrza Nidzicy Leszek Śpiewak.

 

 

 

Posiedzenie przedstawicieli Stowarzyszenia Miast Cittaslow oraz samorządu województwa poświęcone było omówieniu warunków realizacji projektów w obszarze sieci Cittaslow oraz możliwości ich wsparcia ze środków nowego RPO. Spotkanie odbyło się 23 lutego w Urzędzie Marszałkowskim.

- Zarząd województwa dostrzegł i docenił potencjał współpracy sieci miast Cittaslow – powiedział, otwierając konferencję, marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach zaktualizowanej strategii rozwoju województwa do roku 2025, a w konsekwencji w decyzji o specjalnym wsparciu w ramach nowego RPO dla przedsięwzięć realizowanych przez miasta należące do sieci, m.in. poprzez przyznanie im preferencji w procedurze konkursowej.

Efektywność energetyczna, kultura i dziedzictwo, obszary wymagające rewitalizacji, regionalny rynek pracy oraz włączenie społeczne to pięć osi RPO, czyli obszarów, w których europejskiego wsparcia mogą i powinny szukać miasta zrzeszone w sieci. Jednym z głównych zamierzeń spotkania, obok przedstawienia możliwości wsparcia w nowej perspektywie oraz harmonogramu prac nad programem rewitalizacji sieci miast Cittaslow, było wypracowanie modelu współpracy między samorządem województwa a miastami realizującymi program.

Do polskiej sieci Cittaslow należy 18 miast, aż 14 spośród nich zlokalizowanych jest na Warmii i Mazurach: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Pasym, Reszel oraz Ryn.

Na spotkaniu omawiane były następujące kwestie: warunki realizacji przedsięwzięć w obszarze sieci miast Cittaslow w ramach RPO, stan prac poszczególnych miast nad projektami w ramach Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz wypracowanie zasad współpracy pomiędzy samorządem województwa a koordynatorem i realizatorami Programu Rewitalizacji Sieci Miast Cittaslow Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Przed nami teraz mnóstwo pracy, ponieważ Program i jego realizacja wchodzi w ostateczny etap – informuje Leszek Śpiewak, zastępca Burmistrza Nidzicy. - Dzięki tym działaniom do miasta możemy ściągnąć blisko 18 milionów złotych bez konieczności stawania do konkursu ofert. Tak więc jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a innej możliwości nie widzę, będziemy niebawem realizować inwestycje o najwyższych nakładach finansowych w historii naszego miasta.

Przypomnijmy. W ramach Programu Rewitalizacji Nidzica będzie realizowała trzy duże inwestycje na łączną kwotę około 18 milionów złotych. Są to: przebudowa parku nad jeziorkiem w Nidzicy wraz z kompleksową przebudową jeziorka miejskiego, rewitalizacja centrum miasta wraz przebudową rynku oraz modernizacja nidzickiego zamku. Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że na działania rewitalizacyjne dla miast Cittaslow będzie przeznaczone 208 milionów złotych.

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
gsgasgasdg