UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: środa, 5.08.2020
Imieniny: Marii, Stanisławy

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednisierpień 2020Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Spotkanie Noworoczne Burmistrza- ZOBACZ ZDJĘCIA

23 stycznia w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Burmistrza Nidzicy Jacka Kosmalę. W spotkaniu udział wzieli między innymi poseł na Sejm RP Stanisław Żelichowski, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, nidziccy przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele świata sportu, kultury, duchowni.

 

W sali rycerskiej, gdzie odbywała się uroczystość spotkali się ludzie, którym leży na sercu dobro Gminy Nidzica. Wśród zaproszonych przez burmistrza osób znaleźli się przedstawiciele świata biznesu, kultury i sportu. I właśnie na tych trzech, niezmiernie ważnych obszarach burmistrz Jacek Kosmala postanowił sie tego wieczoru skupić. Wspólnie ze swoim zastępcą Leszkiem Śpiewakiem przedstawili w ogólnym zarysie plany na najbliższy czas- zarówno w kulturze, sporcie jak i partnerstwie publiczno- prywatnym.

Zastępca burmistrza Leszek Śpiewak przedstawił plany i zamierzenia związane z kulturą, sportem oraz członkostwem Nidzicy w Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Wykorzystując dofinansowanie w wysokości 18 mln złotych środków z projektu Cittaslow modernizacji zostaną poddane jeziorko miejskie (3 mln zł), zamek (4,5 mln zł), dworzec kolejowy, który stanie się siedzibą stowarzyszeń, miejscem konferencji, obiektem wystawienniczym, centrum integracji społecznej (5 mln zł). Na przebudowę czeka plac Wolności i ulice w centrum miasta zgodnie z udoskonalanym programem rewitalizacyjnym (4,65 mln zł).

Burmistrz Jacek Kosmala przybliżył priorytety władz i samorządu gminnego w nowej kadencji dotyczące partnerstwa publiczno - prywatnego.

 

Kultura. Planowana jest dla udogodnienia osobom starszym, niepełnosprawnym zmiana lokalizacji biblioteki, ważnej dla krzewienia kultury placówki. Poddane zostanie pod społeczną konsultację trafność wydarzeń, tematyka, formy, lokalizacja i terminy proponowanych przez Nidzicki Ośrodek Kultury imprez, np. forma organizacji Dni Nidzicy. NOK, dzięki wsparciu środkami Zarządu Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Kraina tysiąca jezior i tysiąca fortyfikacji” będzie informował o turystyce, promował historię regionu od średniowiecza po 1945 rok. Planowane są remonty galerii Hieronima Skurpskiego, uatrakcyjnienie ekspozycji w salach wystawowych zamku.

 

Sport. To jedna z form edukacji. Daje możliwość rywalizacji, współzawodnictwa, samorealizacji. To również promocja, bo Nidzica jest rozpoznawana na wielu arenach w kraju. Podejmowane działania dla rozwoju sportu, np. piłki siatkowej, plażowej związane będą z odpowiednią infrastrukturą, której jest w gminie wiele i to na wysokim poziomie. Brakuje ścieżek zdrowia dla osób starszych. Z ważnych inwestycji, które zamierza się budować z wykorzystaniem środków zewnętrznych i w partnerstwie publiczno-prywatnym z inwestorami, przedsiębiorcami. Ambitnymi planami wydają się być budowa sali gimnastycznej przy szkole w Łynie i pływalni z obiektami towarzyszącymi w centrum miasta, przy ulicy Kraszewskiego. Dla najwybitniejszych sportowców, trenerów przewidziane są jak dotychczas stypendia wspierane przez Nidzicki Fundusz Lokalny.

Biznes. Władze i samorząd w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy, Nidzicką Fundacją Rozwoju „Nida” będą czyniły starania o przyciągnięcie do Nidzicy, która kusi położeniem, siecią dróg, Specjalną Strefą Ekonomiczną jak największej liczby przedsiębiorców, inwestorów. Da to miejsca pracy, a mieszkańców zatrzyma w gminie. Ważne jest, że akces w rozwój gminy, budownictwo zgłaszają rodzime firmy.

Podczas noworocznego spotkania burmistrz wręczył statuetki zawodnikom i trenerów za osiągnięcia sportowe. Wyróżnienia otrzymali trenerzy UKS „Jedynka” Piotr Saternus i Wiesława Taradejna.

Wśród wyróżnionych sportowców znaleźli się tancerze Klaudia Zagóra i Monika Kowalska z KS TAN, taekwondzistka Alicja Pałaszewska, koszykarka Izabella Tkacz z UKS „Jedynka” piłkarze MKS Strat Nidzica Mateusz Szczypiński, Kamil Michalski i Andrzej Roczeń oraz ciężarowcy z TS „Nida” Krystian Augustyniak, Przemysław Świeboda, Przemysław Korneluk, Łukasz Łęgowski i Mateusz Łęgowski.

Ambitnych zamierzeń inwestycyjnych włodarzom i samorządowcom gminy Nidzica gratulował poseł RP Stanisław Żelichowski. Gratulował sukcesów w wyborach samorządowych. Deklarował pomoc w realizacji planów.

Wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk deklarowała wsparcie inwestycji drogowych przy przebudowie drogi wojewódzkiej 545 i 604. Dodała, że inwestycja ta będzie realizowana najprawdopodobniej w 2016 roku po rozdzieleniu środków unijnych lub jesienią tego roku, gdy w zostaną wygospodarowane inne środki w województwie. Obiecała wsparcie budowy obiektów sportowych.

Spotkanie zakończyło się tradycyjną lampką wina. Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala złożył wszystkim najlepsze życzenia z okazji nowego roku.

Gościom noworocznego spotkania czas umiliła nastrojowymi piosenkami sprzed lat Grupa Poetycka "Obok", Bogusia Szpandowska i Anna Kacprzak śpiew, Wojciech Waśk, Piotr Krzyżak, Jacek Maculewicz gitary i Marcin Bąkowski klawisze.

Wojciech Rzodkiewicz 

 • autor: Wojciech Rzodkiewicz

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
fhddfh