UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: wtorek, 26.10.2021
Imieniny: Ewarysta, Lucjana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednipaździernik 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Spotkania sołeckie- pierwsi sołtysi wybrani

Bolejny i Magdaleniec, to pierwsze sołectwa w których odbyły się spotkania mieszkańców. Przez ponad miesiąc nie było tu sołtysów, którzy złożyli rezygnację z pełnienia swoich funkcji. Na wiejskich zebraniach wybierano sołtysów i rady sołeckie.

 

 

W spotkaniu w sołectwie Bolejny uczestniczył burmistrz Jacek Kosmala, radny Waldemar Pszczółkowski i pracownik Urzędu Miejskiego Joanna Skibińska. Prawo wyborcze w Bolejnach posiadało 102 osoby. Na spotkanie do świetlicy przyszło 25 uprawnionych mieszkańców. Spotkanie otworzył burmistrz, który zaznaczył, że oczekuje od mieszkańców aktywności i przemyślanych decyzji w podejmowania wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Podziękował dotychczasowej sołtys i radzie sołeckiej za czteroletnią kadencję. Bolejny to jedna z wsi, która ma wspaniałą, nowoczesną sieć wodną ze zautomatyzowaną stacją uzdatniania wody oraz kanalizacyjną. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy korzystają z tych urządzeń. Burmistrz apelował, żeby nowe władze sołeckie nakłoniły mieszkańców do skorzystania z dobrodziejstw inwestycji i zapewnił, że gmina będzie pomagała tym osobom materialnie, które wyrażą gotowość podłączenia się do sieci. Pochwalił mieszkańców za przykładne opłaty za wodę i ścieki. Zadłużenie wynosi symboliczne 40 złotych. Gorzej natomiast jest z uiszczaniem opłat za podatki. Zaległości łącznie z podatkami wynoszą około 5.000 złotych. Burmistrz Jacek Kosmala poinformował o swoich najważniejszych zamierzeniach w kadencji 2014 – 2018. Są nimi pozyskanie jak najwięcej inwestorów, którzy stworzą miejsca pracy również dla mieszkańców Bolejn. Poprawi to ich standard życia.

Wizję rozwoju gminy Nidzica burmistrza Jacka Kosmali poparł uczestniczący w spotkaniu radny Waldemar Pszczółkowski. Podkreślił, że najważniejsza jest aktywność społeczna, współpraca z burmistrzem, urzędem i Radą Miejską. Mieszkańcy zgłaszali problem z dojazdem do miasta oraz dostępnością do Internetu. Sugerują zainteresowanie się władz gminy nowoczesnymi fotowoltaicznymi rozwiązaniami oświetlenia ulic, miejscowości.

- Przewoźnicy liczą na zysk, obliczają rachunek ekonomiczny - odpowiadał burmistrz. - Gdy w Nidzicy powstaną przedsiębiorstwa ludzie znajdą prace i będą dojeżdżać. Wszystkim się wówczas będzie opłacać. Internet powinien za kilka lat dotrzeć również do Bolejn, w wyniku realizacji przez wojewódzkie władze samorządowe różnego rodzaju programów. Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Sprawozdanie z minionej kadencji złożyła ustępująca sołtys Bożena Karwowska. W obszernym sprawozdaniu, ilustrowane prezentacją multimedialną przybliżyła osiągnięcia swojej pracy, rady sołeckiej i mieszkańców. W Bolejnach cyklicznie odbywały się jasełka, kuligi, bale andrzejkowe, i sylwestrowe, dożynki. Sztandarową imprezą była Noc Świętojańska, która cieszyła się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców. Licznie odwiedzali ją goście spoza Bolejn. Sołectwo współpracował z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami. Sołtys szczególnie ceniła współpracę z ks. proboszczem Krzysztofem Kuleszą, stowarzyszeniem OCAL, firmą Kraft Foods z Warszawy, którzy remontowali i pomagali wyposażyć wiejska świetlice w meble, a dzieciom organizowali zabawy i gry. Dzieci miały możliwość wielokrotnie uczestniczyć w wycieczkach do Olsztyna i Warszawy. Sołectwo pozyskało kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki wielu projektom Nidzickiego Funduszu Lokalnego, starostwa, PZU Fundacja Dzieci i Młodzieży, Fundacji Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji Przyjaciółki. Sołectwo, rada sołecka i sołtys indywidualnie za pracę na rzecz środowiska lokalnego otrzymywali wiele wyróżnień, nagród np. Dobroczyńca Roku Gregoroviusy, Człowiek Integracji Społecznej, statuetkę Sołtys Roku 2014. Największym osiągnięciem społeczności Bolejn jest oddanie do użytku w grudniu 2012 roku sieci wodno-kanalizacyjnej obejmującej również sąsiednie sołectwo - Żelazno. Podkreślić należy, że jest to najnowocześniejsza inwestycja na terenie wiejskim w gminie Nidzica. Sołectwo dzięki współpracy z Archiwum Państwowym w Nidzicy posiada dokumentację na temat fortyfikacji z okresu I Wojny Światowej. Ilustruje to tablica informacyjna. Mieszkańcy mogą pochwalić się, że ich dożynkowy wieniec reprezentował gminę Nidzica na dożynkach wojewódzkich w Olsztynku.

Przedstawiciele społeczności Bolejn podziękowali Bożenie Karwowskiej za wspaniałe kierowanie sołectwem prze 3 trzy kolejne kadencje. Wręczyli bukiet kwiatów.

Wiejskie zebranie przystąpiło do wyboru sołtysa i rady sołeckiej. Na pełnienie funkcji sołtysa zgłosiła się Daria Karla. Nie miała kontrkandydatów. Została wybrana w głosowaniu tajnym zdecydowana większością głosów. Do rady sołeckiej zaproponowano Bożenę Gołębczyk, Brygidę Majewską, Renatę Pszczółkowska i Zbigniewa Pszczółkowskiego, którzy w głosowaniu tajnym uzyskali społeczną akceptację.

Nowa pani sołtys, Daria Karla - Mam 21 lat. Wykształcenie średnie, obecnie jeszcze dokształca się. - Mieszkam w Bolejnach od urodzenia. Mam tu rodzinę oraz przyjaciół. Dostałam mandat zaufania od mieszkańców, więc postaram się na niego zasłużyć. Chciałabym zintegrować społeczność naszej wsi i wspólnie realizować zadania dla jej dobra. Mam nadzieję, że podołam oczekiwaniom.

W sołectwie Magdaleniec uprawnionych do głosowania jest 91 uprawnionych. W wyborach uczestniczyło 41 mieszkańców. Podczas wiejskiego zebrania w Magdaleńcu uczestniczył zastępca burmistrza Leszek Śpiewak, radny Adam Grudkowski i pracownik urzędu Anna Waleriańska. Na pełnienie funkcji sołtysa zaproponowano ponownie Krzysztofa Kawieckiego, który w tajnym głosowaniu uzyskał 38 głosów społecznego poparcia (dwa głosy były nieważne). Do rady sołeckiej weszli Nina Kaczyńska, Ewa Słomińska, Robert Szczypiński i Rafał Szymański.

 • autor: Wojciech Rzodkiewicz

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
adsdasdaasdasdasd