UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: poniedziałek, 27.06.2022
Imieniny: Cyryla, Władysława

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniczerwiec 2022Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Opisanie świata według Hieronima Skurpskiego- zapraszamy na wyjątkową wystawę

Gdyby żył właśnie dziś, 17 października, obchodził by swoje setne urodziny. Jeden z najwybitniejszych artystów naszych ziem- Hieronim Skurpski, był powodem, dla którego 16 października do nidzickiego zamku zjechali artyści, naukowcy i samorządowcy z całego województwa Warmińsko – Mazurskiego. Nidzicki Ośrodek Kultury przygotował sesję naukową i wystawę malarstwa, grafiki i rysunku nieżyjącego już artysty.

 

 

 

 

Patronat honorowy nad uroczystością objął Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, natomiast konferencję otworzył gospodarz Nidzicy burmistrza Dariusz Szypulski.

Prace prezentowane na wystawie stanowią wybór z kolekcji Pawła Gawlińskiego oraz z zamkowych zbiorów podarowanych miastu przez artystę.

Prelekcje:

MAREK BARAŃSKI:

Mazur z ulicy Warmińskiej. Portret w ruchu.

EWA GŁADKOWSKA:

Hieronim Skurpski jako twórca życia społeczno-kulturalnego w powojennym Olsztynie.

MAŁGORZATA JACKIEWICZ-GARNIEC:

Prace Hieronima Skurpskiego w zbiorach nidzickich.

PAWEŁ GAWLIŃSKI:

Moje spotkania z Hieronimem Skurpskim.

 

PRELEGENCI:

MAREK BARAŃSKI – poeta i dziennikarz. Urodził się w Olsztynie, gdzie mieszka i pracuje. Autor tomików poetyckich „Piecyk na niebie" (2000), „Wiersze magnetofonowe" (2004), „Poezja w miejscach publicznych" (2008), „Echo i dym" (2010) i „Tyłeczek Herzigowej” (2013). Felietonista „Gazety Olsztyńskiej„. Prowadzi poświęcony kulturze blog „Widok z okna” baranski.wm.pl. W 1999 roku zrealizował telewizyjny film dokumentalny „Przed zagadką. Lustro Hieronima Skurpskiego", a w 2011 film animowany „Czesław Miłosz". Laureat nagród prezydenta Olsztyna: w 2012 roku za całokształt pracy w dziedzinie dziennikarstwa i upowszechnienia kultury oraz w 2013 roku im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych.

 

EWA GŁADKOWSKA – historyk sztuki, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Adiunkt na Wydziale Sztuki i Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obszary badawcze: historia sztuki współczesnej, współczesna krytyka artystyczna, dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur

 

MAŁGORZATA JACKIEWICZ-GARNIEC – urodzona w Olsztynie, absolwentka kierunku konserwatorstwa i muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W latach 1980- 1990 pracowała w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie, potem w Państwowej Służbie Ochrony Zabytków, od 1994 r. pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie, początkowo jako kierownik działu organizacyjnego, od 1 IV 2010 r. jako dyrektor BWA. Przez sześć lat związana ze Wspólnotą Kulturową „Borussia”. Od 2005 r. współtworzy regionalną kolekcję sztuki współczesnej w ramach pracy w WM Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Zrealizowała kilkadziesiąt wystaw w BWA, w tym dwie obejmujące twórczość H. Skurpskiego: „Moje rysunki – spojrzenie wstecz” (1999) i „Opisanie świata, malarstwo, rysunek, grafika” (2004). Autorka książek, w tym „Pałace i dwory w dawnych Prusach Wschodnich” (1999), „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach” (2006) oraz pracy redakcyjnej przy wydaniu trzech tomów „Szkicowników ” H. Skurpskiego. Matka Chrzestna „m/s Warmia”, (2005).

 

PAWEŁ GAWLIŃSKI – biotechnolog, biolog molekularny, genetyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu w Heidelbergu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Adiunkt w Zakładzie Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Obszary badawcze: genetyka rozwoju człowieka, immunologia

 

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
adsdasdaasdasdasd