UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: piątek, 23.04.2021
Imieniny: Wojciecha, Jerzego

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednikwiecień 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Wietrzychowski wieniec w ósemce najpiękniejszych w Polsce!- ZOBACZ ZDJĘCIA Z DOŻYNEK PREZYDENCKICH

Ależ to były emocje! Sołectwo Wietrzychowo znalazło się w ósemce nagrodzonych grup wieńcowych podczas Dożynek Prezydenckich, które obywały się w dniach 20-21 września w Spale. Grupa z Wietrzychowa wspaniale wspomagana przez silną reprezentację Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo zachwyciła nie tylko jury, z panią prezydentową Anną Komorowską na czele, ale również tłumnie przybyłą publiczność. Dyplom z wyróżnieniem grupa wieńcowa odebrała z rąk samego Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Gratulujemy!

 

 

 

 

Poświęcili mu kilkadziesiąt, a nawet kilkaset godzin żmudnej i ciężkiej pracy. Nad projektem pracowali od zimy. Zboża i kwiaty suszyli całe lato. A wszystko po to, aby ich wieniec wyglądał jak najlepiej na prezydenckich dożynkach

13-osobowa reprezentacja Wietrzychowa razem z burmistrzem Dariuszem Szypulskim pojechała do Spały, aby wziąć udział w dożynkach prezydenckich. Reprezentowali nie tylko Wietrzychowo, ale gminę Nidzica, powiat nidzicki, a nawet województwo warmińsko-mazurskie. To nagroda za zwycięstwo w ubiegłorocznym konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy w województwie, którą zdobyło Wietrzychowo.

Mieszkańcy Wietrzychowa plotą wieńce od przynajmniej 10 lat. — Co prawda osoby biorące w tym udział się zmieniają, ale tak to już jest. Na początku robiły to babcie, później ich córki, a teraz wnuczki — wyjaśnia Anna Gołębczyk, sołtys Wietrzychowa. Zaznacza, że praca nad wieńcem daje dużo satysfakcji, ale nie należy do najlżejszych. — Już w zimie Piotr myśli nad projektem, wiosną konsultujemy go, a później przechodzimy do działania — dodaje. Panie z Wietrzychowa szukają pięknych kłosów zbóż. Wycinają je nożyczkami, żeby nie niszczyć upraw, ale najpierw pytają zaprzyjaźnionych rolników czy nie mają nic przeciw temu, aby wykorzystały do wieńca niewielką część ich plonów.

— Zboże trzeba odpowiednio przygotować. Oczyścić, ułożyć, powiązać w pęczki, a później wysuszyć — wymienia sołtys Wietrzychowa. W tym roku dużo zboża zgniło podczas suszenia, ale panie się zabezpieczyły i przygotowały więcej niż potrzebowały. — To, co zostanie też się nie zmarnuje. Dzieci będą wykorzystywać zboże do palemek i stroików — zapewnia.

Panie z Wietrzychowa przyznają, że robienie wieńca nie należy do najlżejszych prac. — 2 razy dziennie przez trzy tygodnie zajmowałyśmy się pleceniem. Ręce nieraz odmawiały bezpieczeństwa, a i kręgosłupom zdarzało się strajkować — mówią z uśmiechem. Do tego dochodzi jeszcze obwiązywanie sznurkiem stalowego stelaża. — Wymaga to dużo siły. Tak dużo, że nawet sznurek czasami pękał — dodaje. Zgodnie przyznają, że czują jednak ogromną satysfakcję.

 

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
adsdasdaasdasdasd