UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: niedziela, 25.09.2022
Imieniny: Władysława, Aurelii

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2022Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd
  • autor: Paweł Koziński

Za nami kolejne Dni Nidzicy

Za nami kolejne Dni Nidzicy. Czas więc na krótkie podsumowanie trzydniowej imprezy. A działo się! I to sporo. A co dokładnie? O tym poniżej.

 

 

 

 

 

Obchody dni miasta rozpoczęliśmy Międzynarodowym Turniejem Warcabowym POLSKA GRA-Open 2014, w w zamku w Nidzicy. Turniej jest prestiżowym wydarzeniem skupiającym rekordową liczbę uczestników - 104 wysokiej klasy zawodników, w swoich kategoriach. Nagrodą główną turnieju był miecz Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winrycha von Kniporode, wykonany w naszym nidzickim zamku przez dyrektora NOK - Pawła Bukowskiego. Turniej zwyciężył Białorusin Aleksander Bułatow, drugie miejsce zajął Raimonds Vipulis (Łotwa), a trzeci był Aleksiej Domczew (Litwa). Najlepszy z Polaków Michał Szczybyło stracił do zwycięzcy 2 punkty i zajął XI lokatę. Wszystko wskazuje na to, iż Turniej na stałe zagości w naszym zamku.

Tegoroczne koncerty w ramach dni miasta, przebiegły pod hasłem promocji lokalnych artystów, zespołów Empatia, Antyquariat oraz naszej Izoldy Sorensen wokalistki zespołu Co-Sovel. Nie zabrakło oczywiście występu gwiazdy Pani Beaty Kozidrak z zespołem BAJM.

W tym roku nie zabrakło również piętnastej już edycji Turnieju Rycerskiego na Zamku w Nidzicy i oczywiście inscenizacji Oblężenia grodu Neidenburg przez wojska Jagiełły w 1414 roku. Zwieńczeniem inscenizacji był pokaz tańca z ogniem połączony z pokazami Street workout przygotowanym przez naszą rodzimą grupę Street workoutowców. Turniej rycerski w Nidzicy przez wielu turystów jak i rekonstruktorów nazywany jest „początkiem Grunwaldu”.

Już po raz czwarty mogliśmy uczestniczyć w Regionalnym Festiwalu Potraw z Mięsa Drobiowego poprowadzonym przez dr Grzegorza Rusaka. W tegorocznych zmaganiach konkursowych głównym surowcem był drób tradycyjnych ras gęsi, kaczek, kur i kogutków, których chów i sposób żywienia jest naturalny i tradycyjny. Profesjonalni kucharze przygotowali „Najlepszą potrawę z gęsi”, kucharze amatorzy „Najlepszą potrawę z kaczki”.

W konkursie „Na najlepszą potrawę z kaczki” - osoby fizyczne :

I miejsce oraz Puchar Marszałka Województwa zajął Pan Przemysław Szymański za potrawę „Kaczka z nidzickich pól, sadów i łąk”;
II miejsce - Ekipa „Radominianki” za potrawę „Kaczka po polsku”;
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Mrocznie za potrawę „Wariacje na temat kaczki”

Swój kunszt kucharski zaprezentowali również profesjonalni kucharze z restauracji i gospodarstw agroturystycznych, biorąc udział w konkursie „Na najlepszą potrawę z gęsi”:

I miejsce oraz Puchar Marszałka zajęła Karczma „Nad Sandelą” z Lubawy za potrawę „Rolowana gęś ze szpinakiem i podrobami”;
II miejsce – Zajazd Myśliwski  z Wikna k. Nidzicy za potrawą „Gęś pieczona w kapuście”
III miejsce - Ośrodek Szkoleniowo -Wypoczynkowy „Stary Folwark” z Tumian k. Barczewa z potrawą „Starofolwarczna uczta pierogowa”. Nie zabrakło oczywiście akcentów ludowych w postaci występów grupy „Berklejdy” oraz „Wiosennego kwiatu”.

Na zakończenie dni miasta nidzicka młodzież działająca w grupie wokalnej SHINE zaprosiła na koncert "Miłosne oczarowanie" z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, przy reżyserii Bogumiły Szpandowskiej, akompaniamencie Pana Marcina Bąkowskiego, Pana Piotra Krzyżaka i Pana Jarosława Kosobuckiego oraz gościnnie wystąpiła Pani Anna Kacprzak.

Serdeczne podziękowania za wsparcie dni miasta kierujemy do:

- Urzędu Miejskiego w Nidzicy

- Starostwa Powiatowego w Nidzicy

- Powiatowego Zarządu Dróg w Nidzicy

- Stowarzyszenia Kulturalno - Historyczne „Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej”

- Nadleśnictwa Nidzica

- Firmy Drehabud

- Przedsiębiorstwa Robót Drogowych i Usług Sprzętowo – Transportowych w Nidzicy

Komendy Powiatowa Policji w Nidzicy

- Straży Miejskiej w Nidzicy

Ochotniczej straży pożarnej w Napiwodzie

„Restauracji Biała”

Urzędowi Marszałkowskiemu woj. warmińsko – mazurskiego, w szczególności Departamentowi Jakości

Zespołowi Obsługi Oświaty i Sportu w Nidzicy

Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Nidzicy


Podczas tegorocznych Dni Nidzicy po raz pierwszy zorganizowana została zbiórka na rzecz małej Weroniki Kopczyńskiej chorej na mukowiscydozę. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do zorganizowania zbiórki. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy zbierających pieniądze i plastikowe korki: Pauliny Rogozińskiej, Justyny Burdyńskiej, Renaty Żbikowskiej, Grażyny Freitag, przedstawicielek Grupy Nieformalnej TRZEBA CHCIEĆ działającej przy NOK Patrycji Płoskiej, Magdaleny Szechińskiej oraz koordynatora akcji Pawła Bukowskiego.

Należy podkreślić znaczenie Fundacji Matio - Fundacji Pomocy Rodzinom i Dzieciom Chorym na Mukowiscydozę, przy wsparciu której mogliśmy zorganizować zbiórkę. Podziękowania kierujemy również w stronę Urzędu Miejskiego w Nidzicy, za wsparcie merytoryczne i pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych ze zbiórką.

Serdeczne Bóg zapłać kierujemy do duszpasterzy promujących naszą inicjatywę w lokalnych kościołach. Dziękujemy również lokalnym mediom za pomoc w promocji akcji - dodając prośbę o więcej !

Dziękujemy także Nidzickiemu Klubowi Biznesu za wsparcie nas słodyczami, które rozdawane były wśród dzieci wrzucających pieniążki do puszek oraz Bankowi Spółdzielczemu od lat wspierającemu działalność charytatywną w Nidzicy - za dokładne przeliczenie i przesłanie zebranych pieniędzy na konto Weroniki w Fundacji Matio.

Powyższa akcja charytatywna, była pierwszą tego typu akcją przeprowadzoną w trakcie Dni Nidzicy na rzecz mieszkanki Nidzicy - tym razem Weroniki. Mamy nadzieję, iż ta forma wsparcia nidziczan, na stałe zagości w programie obchodów święta naszego miasta.

W trakcie akcji zebraliśmy 3.086,53 zł + 8 Euro i 2 Euro Centy oraz mnóstwo nakrętek. Jest to kropla w morzu potrzeb, dlatego też prosimy Państwa o wsparcie naszej małej Weroniki.

Osoby zainteresowane wsparciem małej Weroniki mają możliwość przekazania 1% na rzecz dziewczynki poprzez Fundację Matio - Fundację Pomocy Rodzinom i Dzieciom Chorym na Mukowiscydozę KRS 0000097900 lub darowiznę BPH SA oddział Kraków Nr konta 36 1060 0076 0000 3200 0132 9248 z dopiskiem dla Weroniki Kopczyńskiej.

Dzięki uprzejmości i wsparciu instytucji oraz firm istnieje możliwość dostarczania plastikowych nakrętek na rzecz naszej małej Weroniki. Do akcji przystąpił Urząd Miejski w Nidzicy (pozostawienie nakrętek w informacji urzędu), Nidzicki Ośrodek Kultury (Kino Wenus i zamek) oraz Sala Zabaw Madagaskar na ul.Kajki 2 (budynek po telekomunikacji).

 

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
fggfssgg