UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: wtorek, 10.12.2019
Imieniny: Danieli, Julii

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednigrudzień 2019Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1
2 dzień: 3 4 dzień: 5 dzień: 6 dzień: 7 dzień: 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Fundacja Wiewiórki Julii przebadała blisko 1000 dzieci w Nidzicy

Dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli w gminie Nidzica wzięły udział w akcji bezpłatnych badań stomatologicznych, prowadzonych przez Fundację Wiewiórki Julii. 27 i 28 marca lekarze i wolontariusze Fundacji, zaproszeni przez Burmistrza Dariusza Szypulskiego, przeprowadzili kontrolę stomatologiczną wśród najmłodszych mieszkańców Nidzicy i okolic.

 

 

 

 

8 placówek oświatowych oraz niespełna 1000 przebadanych dzieci to bilans dwudniowych badań Fundacji Wiewiórki Julii. Statystyki są alarmujące, blisko 90% przebadanych dzieci ma próchnicę, zęby prawie 40 % najmłodszych mieszkańców Nidzicy zostały zakwalifikowane do usunięcia, a połowa dzieciaków nigdy nie była u stomatologa. To zatrważające ale prawdziwe dane poparte aktualnymi statystykami fundacji. Problem próchnicy dotyka coraz więcej dzieci i nie jest to problem małych miejscowości czy wsi, ale również dużych miast.

 

Podróże Julii

Fundacja Wiewiórki Julii pod wodzą Dżulietty Kiworkowej, Prezes Fundacji Wiewiórki Julii, Emmy Kiworkowej, wiceprezes Fundacji oraz Marcina Cejrowskiego, dziennikarza oraz Ambasadora Fundacji od ponad 1,5 roku prowadzi bezpłatne badania stomatologiczne w ramach cyklu „Podróże Julii”. Akcja wystartowała 20 września 2012 r. Do tej pory fundacja przebadała przeszło 8 000 dzieci z czego 90% choruje na próchnicę, a w wielu przypadkach jest to próchnica wtórna. Badania odbywają się cyklicznie, w każdy czwartek i piątek, na terenie całej Polski. Każda placówka – szkoła, dom dziecka może zgłosić się do udziału w bezpłatnej akcji poprzez wypełnienie formularza na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl. Powyższe działanie pozwoliło na przygotowanie dokumentacji medycznej obrazującej stan jamy ustnej małych pacjentów w poszczególnych miejscowościach, a także na opracowanie harmonogramu badań i mapy miejscowości dla projektu Dentobus Wiewiórki Julii.

 

Przyczyn złego stanu uzębienia u przebadanych dzieci jest wiele:

 brak systemowej opieki profilaktyczno – leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym,

 niska świadomość prozdrowotna rodziców,

 brak środków na leczenie dzieci,

 utrudniony dostępu do publicznych placówek dentystycznych,

 źle zorganizowana i niesprawnie funkcjonująca opieka dentystyczna w kraju,

 • autor: Anna Galicz

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
khhk