UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: poniedziałek, 27.09.2021
Imieniny: Wincentego, Damiana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Niskie podatki bolą redaktorów portalu nidzickiego PiS-u

Co piąty Polak nie potrafi czytać ze zrozumieniem, a blisko połowa ma problemy z wyszukiwaniem informacji w Internecie. Tak wynika z Międzynarodowych Badań Kompetencji Osób Dorosłych przeprowadzonych w 24 krajach na całym świecie, przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Prawdopodobnie właśnie nieumiejętność czytania ze zrozumieniem jest powodem, dla którego na stronie internetowej nidzickiego PIS-u, co chwilę można przeczytać o rewelacjach, które niestety, a może stety, nie mają nic wspólnego z faktami.

 

 

 

Najnowsze rewelacje portalu www.nidzica-zapis.pl, który swoim nazwiskiem firmuje nasz reprezentant w sejmiku wojewódzkim- Patryk Kozłowski, dotyczą rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce. I właśnie ten artykuł o dźwięcznym tytule „Nidzica, tygrys warmińsko – mazurski jak twierdzi władza miejska, czy ślimak jak mówią inni” jest najlepszym przykładem na słuszność wyników Międzynarodowych Badań Kompetencji Osób Dorosłych. Bo mamy w nim i nieumiejętność czytania ze zrozumieniem i duże problemy z interpretacją informacji, które portal zebrał w Internecie.

Wspominany ranking, jak donosi portal nidzica-zapis.pl, ma dotyczyć „najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce per capita”. Dla pełnej wiedzy czytelników informujemy że „per capita” to zwrot łaciński używany kiedy mówi się o przeliczeniu czegoś na głowę mieszkańca.

Faktycznie ranking taki został przygotowany przez Samorządowy Serwis Polskiej Agencji Prasowej, a Nidzica znajduje się w nim na bardzo odległym miejscu, dokładnie 1116- na 2479 samorządów. Jednak jego sens jest zgoła inny od przedstawianego przez portal.

Już na samym początku artykułu autor, lub autorzy z zapis.pl informują, że: „ Nie chcą dyskutować, czy to pozycja dobra, czy też zła”. Za to my jak najbardziej chcemy. Dlaczego? Ponieważ to, co redaktorzy nidzickiego PiS-u uważają za porażkę lokalnych władz i sytuację nie do przyjęcia, mieszkańcy, którzy wnikliwie przeanalizują wspomniany ranking powinni odebrać zgoła odmiennie. W końcu ranking ten nie dotyczy zamożności samorządów a tylko i wyłącznie WIELKOŚCI PODATKÓW, KTÓRE MIESZKAŃCY MUSZĄ PŁACIĆ W NASZEJ GMINIE.

Wystarczy przeczytać opisy poszczególnych kolumn, żeby się zorientować o co chodzi w rankingu. Mamy: miejsce w rankingu, kod gminy, nazwę gminy oraz DOCHÓD Z PODATKÓW PER CAPITA, czyli dochód z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Sądząc po 1116 miejscu w rankingu, u nas gmina nie zamierza łatać dziury budżetowej z kieszeni mieszkańców, więc podatki ustala na poziomie średniej krajowej.

Jednak niepokoi, że zdaniem nidzickich struktur PIS-u to, że w Nidzicy podatki płacimy niskie jest czymś złym. Bo jak czytamy: „Niestety przed naszym rodzinnym miastem uplasowały się niemal wszystkie powiatowe miasta Warmii i Mazur: Pisz, Szczytno, Działdowo, Kętrzyn, Iława, Ostróda, Giżycko, Olecko, Węgorzewo, Bartoszyce, Lidzbark Warmińsko, Nowe Miasto...”.

Nie bez powodu nasz artykuł zaczęliśmy od informacji o badaniach dotyczących czytania ze zrozumieniem, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wytłumaczyć sytuację, w której lokalne struktury jednej z ważniejszych partii w naszym kraju mają pretensję do samorządu, że ten nie zdziera z mieszkańców ostatniego grosza, tylko po to, by poprawić swoje notowania w rankingach. No chyba, że taki jest zamysł nidzickich struktur PiS-u. Jeżeli tak to przyjdzie nam uderzyć się w piersi i przyznać, że ich członkowie doskonale rozumieją to co czytają... i piszą.

Tutaj można przeanalizować wspomniany wyżej ranking gmin o największych i najmniejszych dochodach z podatków, szumnie zwany przez www.nidzica-zapis.pl „Rankingiem najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce per capita” - CZYTAJ

Natomiast pod tym adresem znajduje się artykuł „Gazety Wyborczej” dotyczący Międzynarodowych Badań Kompetencji Osób Dorosłych, czyli jak Polacy czytają ze zrozumieniem - CZYTAJ

 • autor: UM Nidzica

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
sdsfz