UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: sobota, 30.09.2023
Imieniny: Hieronima, Wery

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2023Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd
  • logo na fejsa mini

WYBORY ŁAWNIKÓW SĄDOWYCH KADENCJA 2024-2027

Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 217, 289 i 614) oraz rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia (Dz. U. Nr 121, poz. 693 oraz z 2022 r. poz. 2155) do dnia 30 czerwca 2023 r. przyjmowane są zgłoszenia kandydatów na ławników.

 

Zgodnie z informacją  z dnia 23 maja 2023 roku Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie, Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie ustaliło liczbę ławników, którzy powinni być wybrani przez Radę Miejską w Nidzicy na kadencję 2024 – 2027 :
1.    2 ławników do Sądu Rejonowego w Olsztynie (do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy),
2.    2 ławników do Sądu Rejonowego w Nidzicy .


Ławnikiem może być wybrany ten, kto
1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
2) jest nieskazitelnego charakteru;
3) ukończył 30 lat;
4) jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
5) nie przekroczył 70 lat;
6) jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
7) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
 
Do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy ławnikiem powinna być wybrana osoba wykazująca szczególną znajomość spraw pracowniczych.

Ławnikami nie mogą być:
1) osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
2) osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
3) funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
4) adwokaci i aplikanci adwokaccy;
5) radcy prawni i aplikanci radcowscy;
6) duchowni;
7) żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
8) funkcjonariusze Służby Więziennej;
9) radni gminy, powiatu i województwa.

Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
 
Kandydatów na ławników mogą zgłaszać radom gmin:
1)  prezesi właściwych sądów;
2) stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych;
3)  co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru,
 
- w terminie do dnia 30 czerwca ostatniego roku kadencji.


Więcej informacji oraz pliki do pobrania na stronie:

https://bip.nidzica.pl/10167/6604/WYBORY_LAWNIKOW_SADOWYCH_KADENCJA_2024-2027/

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
Kasa zmiana godzin