UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: niedziela, 1.10.2023
Imieniny: Donaty, Igora

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednipaździernik 2023Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Koronawirus - Informacje dla Mieszkańców

Szanowni Państwo, w związku z ogłoszeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii podaję najważniejsze informacje dla Mieszkańców i osób przebywających na terenie Gminy Nidzica: 

 

SZKOŁY 
W terminie od 16 marca do świąt wielkanocnych we wszystkich placówkach publicznych i niepublicznych (żłobki, przedszkola, szkoły) zostały odwołane zajęcia. 
Zgodnie z przyjętą specustawą dotyczącą koronawirusa rodzicom dzieci do lat ośmiu przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Aby go uzyskać wystarczy wypełnienie oświadczenia dostępnego na stronie ZUS-u i przekazanie go pracodawcy.
Placówki oświatowe  w dniach 16.03.2020r. – 14.04.2020r. są zamknięte, a dyrektorzy, wychowawcy i nauczyciele są proszeni w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty o organizacje kształcenia z wykorzystaniem metody tzw. zdalnego nauczania.
Zamknięte zostają także sale gimnastyczne, boiska i place zabaw.
Apeluję do Rodziców o pozostanie z dziećmi w domu!

KULTURA I SPORT 
Wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez Gminę Nidzica i gminne jednostki organizacyjne zostają odwołane.
Zamknięte do odwołania dla odwiedzających zostają następujące instytucje: Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna, Nidzicki Ośrodek Kultury, Hala Sportowa.
Zamknięte zostają miejskie place zabaw, boiska i zewnętrzne siłownie.
Apeluję o niekorzystanie z otwartych obiektów sportowych!

MIESZKAŃCY I PRZEDSIĘBIORCY 
Apeluję do wszystkich Mieszkańców i Przedsiębiorców o włączenie się we wszystkie działania prewencyjne prowadzone na terenie gminy oraz przestrzeganie zaleceń wszystkich służb.
Apeluję do osób starszych, chorych lub mających bardzo złe samopoczucie aby nie opuszczały domów, a o pomoc zwracały się do swoich bliskich, sąsiadów lub właściwych służb.
Zwracam się z prośbą o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi pomocy, tak by nasi sąsiedzi, znajomi i bliscy nie zostali sami w obliczu trudnej dla wszystkich sytuacji.
Czekam na uchwalenie i opublikowanie tzw. Tarczy Antykryzysowej składającej się z następujących ustaw:
1) o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
2) rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw,
3) o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju; rozszerzająca kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa,
4) wspierająca firmy w związku z epidemią koronawirusa, 
których wejście w życie umożliwi organom samorządu gmin przygotowanie projektów uchwał w zakresie opracowania pakietu osłonowego dla lokalnych przedsiębiorców w związku z koronawirusem. 

URZĄD MIEJSKI I PODLEGŁE JEDNOSTKI 
Funkcjonowanie Urzędu zostało dostosowane do aktualnej sytuacji i objęte specjalnymi procedurami. Bardzo proszę o ograniczenie kontaktów bezpośrednich i załatwianie spraw telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem platformy ePUAP, a także o dokonywanie wpłat przelewami elektronicznymi. W przypadku zaistnienia konieczności osobistego załatwienia sprawy przyjęcie klienta odbywa się w holu wejścia głównego do Ratusza, po uprzednim telefonicznym  umówieniu spotkania. Podobne regulacje wprowadziły także podległe gminne jednostki i spółki. 
Najbliższa Sesja Rady Miejskiej odbędzie się bez udziału osób z zewnątrz, dla których dostępna będzie transmisja internetowa. 
Śluby cywilne udzielane będą jedynie w obecności pary młodej i świadków oraz rodziców.
Bardzo proszę o wyrozumiałość dla podjętych działań, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa Klientom i Pracownikom.

POMOC OSOBOM OBJĘTYM KWARANTANNĄ DOMOWĄ
Osoby objęte kwarantanną domową oraz pozostające w izolacji (zgłoszonych do SANEPIDU) w szczególności osoby samotne, chore, seniorzy w celu uzyskania pomocy w formie żywności i leków, pomocy w postaci interwencji kryzysowej w celu przywrócenia równowagi psychicznej oraz specjalistycznego poradnictwa psychologicznego proszę o zgłaszanie takich przypadków telefonicznie na nr: 089 625 29 14 (od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 15:00).
512 127 757 , 797 572 950 (od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 20.00, sobota-niedziela od godz. 9:00 do 16:00) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail: mops@nidzica.pl (od godz. 7:30 do godz. 15:30) lub poprzez policjanta nadzorującego kwarantannę.

POMOC SENIOROM
Osoby starsze - samotne lub niepełnosprawne mogą zadzwonić i poprosić o zrobienie zakupów. Chodzi o podstawowe, codzienne produkty i leki. Pomoc będą świadczyć pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy . Transport zapewni Straż Miejska w Nidzicy. 
Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy pod numerami telefonów: 089 625 29 14 , 512 127 757 , 797 572 950 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 20.00, sobota-niedziela od godz. 9:00 do 16:00. 

Osoby, które w ramach wolontariatu chciałyby pomóc osobom starszym i schorowanym zachęcam do kontaktu pod numerami telefonu 089 625 29 14 w godz. 8.00 – 15:00 lub na adres e-mail: mops@nidzica.pl.
OSOBY BEZDOMNE
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na wniosek osoby zainteresowanej ma możliwość udzielić wsparcia poprzez skierowanie tej osoby do schroniska. 
Zgłoszenia przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy pod numerami telefonów: 089 625 29 14 , 512 127 757 , 797 572 950 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do godz. 20.00, sobota-niedziela od godz. 9:00 do 16:00 

Uwaga!
NIE ZGŁASZAJ SIĘ SAM DO PRZYCHODNI POZ
(chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia telefonicznego gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne.
Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!

Wytyczne dotyczące zapobiegania zakażeniu oraz postępowania w przypadku jego wystąpienia, a także bieżące komunikaty służb dostępne są na stronach internetowych (m.in. www.gis.gov.pl), w środkach publicznego przekazu, a także na naszej stronie www.nidzica.pl. Zachęcam do zapoznania się z nimi i ich ścisłego stosowania.

Przypominam także o infolinii NFZ, pod numerem 800-190-590 przez całą dobę uzyskają Państwo informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Można kontaktować się także bezpośrednio z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Nidzicy nr tel. 89 625 20 81
W nagłych sytuacjach do dyspozycji są także numery alarmowe 112, 997 (Policja), 999 (Pogotowie Ratunkowe). 
Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego odpady powstające w miejscach kwarantanny w ramach zapobiegania CIVID-19 (kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych) traktuje się jak odpady komunalne.
 

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
hjk