UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: piątek, 23.02.2024
Imieniny: Izabeli, Damiana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniluty 2024Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Informacja dotycząca odbioru bioodpadów

Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jesteśmy zobowiązani w ramach opłaty, do odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych zbieranych selektywnie, tj. odpady pochodzące z plastiku, szkła, papieru, bioodpady pochodzące z gospodarstwa domowego, odpady resztkowe, czyli zmieszane. Zbieramy odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i leki przeterminowane. Wyżej wymienione odpady odbieramy w każdej ilości, wystawione przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych.

 


Zgodnie z w/w Ustawą art. 6r pkt. 3a możemy w ograniczonej ilości odbierać odpady zielone, które stanowią frakcję zbieranych bioodpadów.
Bioodpady pochodzące z gospodarstwa domowego, mające charakter odpadów komunalnych, to odpady pochodzące z przygotowania posiłków, tj. obierki, pozostałości warzyw, skorupki jaj, saszetki kawy, herbaty, kwiaty, pozostałości z posiłków, oprócz konsystencji płynnej, mięsa i kości - tego typu bioodpady odbieramy w każdej ilości.
Drugą frakcją są odpady zielone, tj. skoszona trawa, łodygi roślin, chwasty, liście, pozostałości z przycięcia krzewów. Wielu mieszkańców  posiadających duże działki, dużo nasadzeń krzewów, drzew wystawia po kilkanaście worków, a nawet kilkadziesiąt w ramach dotychczasowej opłaty, co generuje duże koszty ich odbioru i zagospodarowania w kompostowni, czego w takim zakresie nie obejmowała stawka 12 zł od osoby.
Zarząd w dniu 2 kwietnia 2019 r. postanowił ograniczyć ilość odbieranych odpadów do 4 worków 120 l jednorazowo, przy dwukrotnym odbiorze w miesiącu od 1 maja do 30 listopada.
W dniu 21 maja 2019 r. Zgromadzenie Związku po wielowątkowej dyskusji postanowiło Uchwałą Nr II/26/2019, aby odpady  zielone odbierać dwukrotnie w miesiącu od 1 kwietnia, a nie jak dotychczas od 1 maja.
Postanowiono ograniczyć ilość odpadów odbieranych jednorazowo  do 4 worków od 1 maja do 31 października, tym samym w miesiącu kwietniu i listopadzie, kiedy rozpoczyna się wiosenne porządkowanie i jesienne przygotowanie do zimy, odbierać odpady zielone bez ograniczenia.
Nadwyżki odpadów zielonych można nieodpłatnie dostarczyć do kompostowni w Zakrzewie lub zagospodarować we własnym kompostowniku.

 

 • autor: Przewodniczący Zarządu Kazimierz Kordecki

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
Informacja dot. godzin działania KASY