UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: wtorek, 26.09.2023
Imieniny: Justyny, Damiana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2023Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Obywatelski monitoring spółek komunalnych

Jeszcze do 15 grudnia prowadzona jest rekrutacja do obywatelskiego monitoringu spółek komunalnych. Monitoring jest bezpłatnym działaniem skierowanym do osób i organizacji pozarządowych, które chcą nauczyć się, jak w sposób skuteczny i obiektywny prowadzić kontrolę obywatelską, a także dowiedzieć się, jak działają spółki komunalne w ich gminie.

 

 

Organizator, Sieć obywatelska – Watchdog Polska, nauczy uczestników i uczestniczki, jak krok po kroku przeprowadzić monitoring - jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany.

Rekrutacja do Monitoringu Spółek Komunalnych trwa do 15 grudnia. Chcesz zacząć swoją przygodę z kontrolą obywatelską? Mamy propozycję dla Ciebie! Koniecznie przyłącz się do Monitoringu Spółek Komunalnych, podczas którego powiemy Ci, jak krok po kroku przeprowadzić monitoring - jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdgów.

O MONITORINGU

Monitoring spółek komunalnych dotyczy zbadania przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników.

Powyższe zagadnienia będą badane poprzez analizę dokumentów, rozmowy z urzędnikami, członkami organów spółek komunalnych oraz obserwacje własne. Na tej podstawie uczestniczki i uczestnicy monitoringu będą odpowiadać na pytania zawarte w internetowej ankiecie przygotowanej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

Celem głównym monitoringu jest zwiększenie dostępu mieszkanek i mieszkańców gmin do informacji o działaniach spółek komunalnych, a także zmiana praktyki zatrudniania w spółkach osób spokrewnionych, bądź w inny sposób powiązanych z osobami decydującymi o zatrudnieniu, np. więzami politycznymi.

DO KOGO KIERUJEMY MONITORING?

Monitoring skierowany jest przede wszystkim do pojedynczych osób, grup nieformalnych, a także organizacji pozarządowych, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej, a chciałyby zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.

Dokładamy starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu. W związku z tym serdecznie zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnością, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie.

CO OFERUJEMY?

 dwa spotkania stacjonarne w Pruszkowie pod Warszawą (pokrywamy wszystkie koszty uczestnictwa);

 dostęp do internetowej ankiety prowadzącej przez monitoring i umożliwiającej wpisywanie zebranych w ramach monitoringu danych;

 wsparcie ekspertów w zakresie dostępu do informacji publicznej cały okres trwania monitoringu;

Więcej informacji znajdą Państwo w załączniku oraz pod adresem: http://siecobywatelska.pl/1,444,rekrutacja_do_monitoringu_spolek_komunalnych.html.

 wsparcie ekspertów w zakresie prowadzenia kontroli obywatelskiej przez cały okres trwania monitoringu;

 przekazanie minigrantu/darowizny nie wyższej niż 800 zł na gminę w celu pokrycia kosztów prowadzonych w ramach monitoringu działań.

NA CO TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ, DECYDUJĄC SIĘ NA UDZIAŁ W MONITORINGU?

 na obowiązkową obecność na dwóch szkoleniach stacjonarnych - 23-25 stycznia 2015 r. oraz 24-26 kwietnia 2015 r.;

 na konieczność wypełnienia ankiety zbierającej dane pozyskane w ramach monitoringu;

 na przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców i mieszkanki monitorowanej gminy o wynikach monitoringów oraz zachęcającej do przyłączenia się do działań na rzecz zmiany;

 na spełnienie zasad obiektywizmu, rzetelności, jawności i działalności na rzecz dobra wspólnego w prowadzonych działaniach.

CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W MONITORINGU?

Zapoznaj się z regulaminem: http://siecobywatelska.pl/files/regulamin_monitoringu_spolek_komunalnych__vyzl.pdf i wypełnij formularz zgłoszeniowy: http://limonka.siecobywatelska.pl/index.php/674567/lang-pl

Na zgłoszenia czekamy do 15 grudnia 2014 roku do godz. 20:00!

Monitoring zaczyna się szkoleniem otwierającym 23-25 stycznia 2015 roku i trwa do sierpnia 2015 roku.

MASZ PYTANIA? INFORMACJI UDZIELA

Agnieszka Zdanowicz – koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych, agnieszka.zdanowicz@siecobywatelska.pl, tel. 22 844 73 55

 • autor: organizator

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
hjk