UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: wtorek, 27.02.2024
Imieniny: Anastazji, Gabriela

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniluty 2024Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd
 • -

Historia przy kawie z Michałem Młotkiem

W czwartek, 27 lutego Nidzicki Ośrodek Kultury zaprasza na cykl "Historia przy kawie". Tym razem spotkamy się z Michałem Młotkiem, autorem książki "Tajemnice pogranicza". Sala Relax, godz. 17.30. Zapraszamy.

 


Michał Młotek to absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat historii Prus Wschodnich i II wojny światowej, poszukiwacz skarbów i odkrywca historii. Twórca bloga fabryka-historii.pl, jednego z najpopularniejszych polskich blogów o tematyce historycznej. Do 2012 roku członek stowarzyszenia poszukiwaczy skarbów„Ilavia”. Wraz z nim w 2010 roku odkrył drugą część wczesnośredniowiecznego skarbu, w skład którego weszło ponad 800 fragmentów srebrnych monet i ozdób z XI wieku. Założyciel Iławskiej Grupy Poszukiwawczej. Na co dzień mieszka i pracuje w Iławie.

"Tajemnice pogranicza"
 To zbiór dziesięciu sensacyjnych epizodów, które odkryją przed polskimi czytelnikami nieznane fakty z historii pogranicza Prus Wschodnich i Polski.
Kulisy przejęcia władzy przed Adolfa Hitlera w styczniu 1933 roku. Czy kanclerz Rzeszy szantażował prezydenta Paula von Hindenburga i jego syna Oskara?
Historia "drugiej stolicy Rzeszy" - niewielkiej wsi w Prusach Wschodnich, w której przesądzono o losie Niemiec i całej ówczesnej Europy.
Szczegółowa relacja z pogrzebu Prezydenta Rzeszy na terenie pomnika bitwy pod Tannenbergiem - największej niemieckiej manifestacji patriotycznej, jaka odbyła się na terenie Prus Wschodnich po I wojnie światowej.
Opis wizyty sterowca LZ 129 "Hindenburg" nad wsiami i miastami zachodniej części Prus Wschodnich. W 1936 roku największy sterowiec w historii zapowiedział wielkie wyborcze zwycięstwo Adolfa Hitlera. Rok później symbolicznie zapowiedział też jego klęskę.
Niezwykła biografia Ferdinanda Sauerbrucha - najbardziej zasłużonego niemieckiego lekarza w historii. Na liście jego pacjentów znaleźli się między innymi Paul von Hindenburg, Erich Ludendorff, Adolf Hitler, Joseph Goebbels, Ludwig Beck, Claus von Stauffenberg, Lenin i Konstantyn I Grecki.
Szczegółowa relacja z niebezpiecznej podróży Stefana Żeromskiego po pograniczu Prus Wschodnich i Polski. Do wizyty pisarza na terenach plebiscytowych doszło w maju 1920 roku, w czasie nasilania się największych sporów o rozwiązanie sprzeczności terytorialnych między Niemcami a Polską.
Kulisy tajnych akcji i szpiegowskiej walki przed plebiscytem z 1920 roku. W jakim celu polski wywiad obserwował politycznych przywódców junkrów wschodniopruskich i najbliższych przyjaciół późniejszego prezydenta Paula von Hindenburga?
Jan Nowak-Jeziorański i Stanisław Witkowski, jeden z "najofiarniejszych i najodważniejszych ludzi" polskiego podziemia. Co w 1942 roku robili w Prusach Wschodnich słynni kurierzy Armii Krajowej?
Historia nieznanego zamachowca, który 20 lipca 1944 roku poleciał z Clausem von Stauffenbergiem do Wilczego Szańca. Kto tak naprawdę miał zabić Adolfa Hitlera?
                                                 

 

 • autor: organizatorzy

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
Informacja dot. godzin działania KASY