UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: sobota, 28.05.2022
Imieniny: Jaromira, Augustyna

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednimaj 2022Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Z wizytą w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej i w Pałacu Prezydenckim

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy laureatami ogólnopolskiego konkursu „Wzór osobowy godny naśladowania – uczniowskie biografie”.

 

 

15 czerwca 2018r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się uroczyste podsumowanie XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu  na Biografię Ucznia – wzoru godnego naśladowania. Na okazałej Gali w Senacie RP obecni byli organizatorzy konkursu: profesor Krystyna Chałas, Kierownik Katedry Pedagogiki KUL i ksiądz dr  hab. Adam Maj, profesor  KUL. Udział w ceremonii wzięli: Przewodniczący Komisji Edukacji Nauki i Sportu, Senator  prof. Kazimierz Wiatr, członek Komisji, Senator Łukasz Mikołajczyk,  zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym przy MEN, Kazimierz  Koprowski. W swoich krótkich przemówieniach wszyscy oni podkreślali, że jest dużo wspaniałej młodzieży, którą warto naśladować, a laureaci (nauczyciele) kierują się właściwą hierarchią wartości, dostrzegając u swoich podopiecznych wiele dobra.

Ze strony uczestników konkursu na ceremonii obecni byli m.in.: reprezentanci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy: s. Samuela Halina Grygo – katechetka  i Pani  Marta Saternus -  nauczyciel fizyki i matematyki  oraz uczniowie: Aleksandra Rudzińska i Jan Słomkowski z gimnazjum, a także ich  Rodzice. W uroczystości uczestniczył również dyrektor szkoły – Pan Artur Pacuszka oraz wicedyrektor – Pani  Wioletta Romańska.
    
    Konkurs był zorganizowany przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pod patronatem Senackiej  Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Był on głównie adresowany do nauczycieli, których zadaniem było opisanie sylwetek tych uczniów, którzy poprzez swoją  postawę  i zaangażowanie  w pozytywne działania dają innym przykład czynienia różnorodnego dobra.                            
    
    W bieżącym roku na konkurs nadesłano 187 prac, z czego 25 zostało wyróżnionych. Najciekawsze biografie zostały podzielone na 4 kategorie i wydane w publikacji pt. „Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania”. W kategorii: Wzory osobowe aktywności wielostronnej została zamieszczona praca napisana przez s. Samuelę Halinę Grygo pt. „Aleksandra Rudzińska  - w blasku aureOLI”. W następnej kategorii: Wzory osobowe aktywności poznawczej została umieszczona praca autorstwa Pani  Marty Saternus pt. „Jan Słomkowski - kandydat na „wielkiego” dorosłego”. Obie wymienione prace  ukazują biografie uczniów z  Gimnazjum funkcjonującego przy Szkole Podstawowe nr 1  w Nidzicy.

    Nauczyciele oraz ich uczniowie otrzymali piękne statuetki i  autorskie egzemplarze książek z wydanymi biografiami pod redakcją profesor Krystyny Chałas. Po odebraniu nagród nastąpił bardzo wzruszający moment –uczniowie podeszli do swoich nauczycieli z serduszkami wyrażającymi wdzięczność.
    
    Osobnym uświetnieniem uroczystości było spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser- Dudą, na które zostali przez nią zaproszeni laureaci konkursu, ich rodzice i nauczyciele. Pani Prezydentowa serdecznie przywitała swoich gości oraz rozmawiała z zebranymi o konkursie i osiągnięciach naszej młodzieży, nie kryjąc swojego podziwu i radości ze spotkania z koleżankami i kolegami nauczycielami. Podkreśliła, że my Polacy posiadamy wiele zalet i umiejętności, ale nie potrafimy się tym cieszyć, a mówienie o nich uważamy za przejaw pychy. Jednak  w dzisiejszym świecie pokazywanie wzorców jest bardzo potrzebne i nie powinniśmy się tego wstydzić.
Kontynuując spotkanie Pani Agata Kornhauser – Duda złożyła wszystkim gratulacje, podziękowała nauczycielom – autorom biografii za ich trud w stworzeniu wyjątkowych historii swoich podopiecznych. Przekazała nagrodzonym bohaterom biografii pamiątkowe prezenty i  zaprosiła zebranych na poczęstunek oraz do wspólnego zdjęcia. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej  atmosferze. Z pewnością wizyta w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej i w Pałacu Prezydenckim pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
CEEB