UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: niedziela, 3.12.2023
Imieniny: Franciszka, Ksawerego

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednigrudzień 2023Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd
 • -

10 powodów, dla których warto rzucić palenie!

 

 

 

Jeśli rzucisz palenie, to:
1. Zmniejszy się Twoje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe!
2. Poprawi się Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne!
3. Odczujesz poprawę się ogólnej kondycji fizycznej i wydolności organizmu!
4. Zaczniesz wyraźniej odczuwać zapachy i smaki!
5. Poprawia się wygląd i kondycja Twojej skóry, włosów i paznokci!
6. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci na realizację marzeń!
7. Nie będziesz odczuwać wstydu czy zażenowania z powodu przymusu palenia!
8. Nie będziesz narażać swoich bliskich na dym tytoniowy, ani na ewentualne trudne doświadczenia związane z Twoimi chorobami spowodowanymi paleniem papierosów!
9. Dłużej i lepiej będziesz żyć!
10. Rzucenie palenia da Ci poczucie ogromnej satysfakcji!

1.Zmniejszy się Twoje ryzyko zachorowania na choroby odtytoniowe!

Według raportu WHO M-POWER palenie tytoniu co roku jest przyczyną śmierci 5,4 mln osób rocznie. Dym tytoniowy to koktajl około 7000 pierwiastków i związków chemicznych. Z każdym zaciągnięciem się papierosem do organizmu trafia :-około 70 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210)

-liczne substancje kardiotoksyczne (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk) -liczne substancje pneumotoksyczne (cyjanowodór, lotne aldehydy, tlenki azotu, tlenek węgla, substancje smoliste)-psychoaktywna nikotyna, która odpowiada za rozwój uzależnienia od tytoniu.


Nic więc dziwnego, że taka mieszanka nie jest obojętna dla zdrowia. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania na liczne nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krążenia. Ma również przyczynowy związek z innymi schorzeniami (m.in. kataraktą, osteoporozą, paradontozą, chorobami układu pokarmowego), negatywnie wpływa na rozrodczość oraz wiąże się z powikłaniami w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym.

 Specjalne diety, suplementacja czy nawet większa aktywność fizyczna nie są w stanie zniwelować szkód zdrowotnych powodowanych paleniem tytoniu. Odstawienie papierosów i unikanie dymu tytoniowego jest jedynym skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby odtytoniowe!


Ryzyko to będzie systematycznie malało z każdym dniem, a nawet godziną utrzymywanej abstynencji. Po 20 minutach od zgaszenia ostatniego papierosa obniży się tętno a ciśnienie krwi zacznie wracać do normy. Po 8 godzinach minie stan „zaczadzenia” i organizm będzie lepiej dotleniony, a już po 24 godzinach znacznie zmniejszy się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. Po kilku miesiącach odczuwana jest znaczna poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji fizycznej, ustępują duszności i mija uczucie zmęczenia. Utrzymywanie abstynencji tytoniowej przez kolejne lata zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.

2. Poprawi się Twoje samopoczucie fizyczne i psychiczne!

Najsilniej poprawę odczujesz po ustąpieniu objawów odstawiennych, ale pierwsze pozytywne zmiany wyraźne będą już po kilku czy kilkunastu godzinach od rzucenia palenia. Najpierw zacznie poprawiać się funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego. Paląc tytoń, z każdym zaciągnięciem się do Twojego organizmu wprowadzany był m.in. tlenek węgla (czad) toksyczny dla układu krążenia i układu oddechowego oraz nikotyna, która powodowała skurcz naczyń krwionośnych.

Przestając palić eliminujesz regularne samozaczadzanie i już po 8 godzinach pozwalasz krwi lepiej dotleniać każdy narząd ciała. Nieterroryzowany nikotyną układ krążenia zaczyna pracować naturalnym rytmem i stabilizuje się Twoje tętno i ciśnienie krwi. Systematycznie też lepiej będą funkcjonować Twoje płuca. Początkowo możesz odczuwać wzmożony kaszel. Jest on oznaką, że zostały uruchomione naturalne procesy oczyszczania układu oddechowego i nie powinien Cię to niepokoić.

Rzucenie palenia jest też źródłem ogromnej satysfakcji, a dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Rzucenie palenia jest też źródłem ogromnej satysfakcji, a dla wielu osób jest dowodem, że potrafią pokonywać własne ograniczenia. Lepsze samopoczucie psychiczne po zaprzestaniu palenia wynika również z przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej w mózgu.

Osoby palące często uzasadniają swoje palenie nerwowością i stresem. Tymczasem, to właśnie nikotyna powoduje zaburzenia w wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiadających za regulowanie nastroju. Zapalenie papierosa powoduje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia. Odczuwane jest to, jako krótkotrwałe uczucie przyjemności i poprawy nastroju, które ustępuje wraz z działaniem nikotyny. W efekcie, każda osoba uzależniona, regularnie, mniej więcej co dwie godziny (tyle czasu przeciętnie utrzymuje się działanie nikotyny) doświadcza uczucia napięcia, rozdrażnienia i mniejszej tolerancji na stres. Rzucenie palenia w dłuższej perspektywie pozwala ustabilizować nastrój i lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.

 Analiza badań wpływu rzucenia palenia na częstość występowania objawów depresji wykazała pozytywne efekty abstynencji tytoniowej. W licznych badaniach oceniano stan psychiczny palących osób przed i po zaprzestaniu palenia. W badaniach analizowano m.in. zaburzenia lękowe, depresję, psychologiczną jakość życia i stres. Wyniki wykazują jednoznacznie, że zaprzestanie palenia wiąże się ze zmniejszeniem częstości depresji, zaburzeń lękowych, stresu i wpływa pozytywnie na nastrój oraz jakość życia.

 

     Każde zaciągnięcie się dymem tytoniowym powoduje, że do organizmu dostaje się 7 tysięcy substancji i związków chemicznych, które wraz z krwią docierają do każdej komórki naszego ciała. Niestety wśród nich, jest wiele o toksycznym i szkodliwym działaniu, co prowadzi do rozwoju chorób, systematycznego uszkadzania narządów i pogarszania się funkcjonowania organizmu palacza.

       Rzucenie palenia jest jak usunięcie z okolic naszego mieszkania uciążliwej fabryki lub spalarni śmieci. Początkowo jeszcze odczuwane są skutki ich działalności, ale stopniowo środowisko oczyszcza się.

        Rzucenie palenia jest jak usunięcie z okolic naszego mieszkania uciążliwej fabryki lub spalarni śmieci. Początkowo jeszcze odczuwane są skutki ich działalności, ale stopniowo środowisko oczyszcza się.

       Podobnie dzieję się z ciałem osoby, która odstawiła papierosy. Poprawia się wydolność oddechowa i praca układu krążenia, a lepiej natleniona krew powoduje, że organizm zdolny jest do większego wysiłku. Początkowo zmiany nie są bardzo wyraźne, ale już nawet po dwóch tygodniach okazuje się, że można wejść na drugie piętro lub podbiec do tramwaju bez zadyszki.

      Mija uczucie ciągłego zmęczenia a sen staje się głęboki i ekspalacz budzi się z dawno zapomnianym uczuciem bycia wypoczętym. Po trzecim miesiącu abstynencji można zauważyć wyraźną poprawę samopoczucia. Mózg „przypomniał sobie” jak regulować nastrój bez „wsparcia” nikotyny. Nie tylko znika uczucie rozdrażnienia i gorszego nastroju, ale okazuje się, że codzienność wcale nie jest taka stresująca i coraz lepiej radzimy sobie z wyzwaniami!


                   Brzmi dobrze?           Rzuć palenie!

 

 • -
 • -
 • -

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
fhdfhhfhff