UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: środa, 28.09.2022
Imieniny: Marka, Wacława

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2022Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Nie wszystkie drogi w gminie są gminne, czyli kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie dróg

Zimowa aura niesie za sobą zarówno niskie temperatury, jak i śnieg oraz marznący deszcz. Złe warunki atmosferyczne często są powodem kolizji na drogach. Czynnikiem znacznie zmniejszającym możliwość wypadku jest należyte zadbanie o nawierzchnię jezdni podczas trudnych warunków atmosferycznych, za co odpowiedzialny jest zarządca drogi. W Gminie Nidzica jest ich czterech.

 

 

To że droga leży w obrębie gminy nie znaczy, że jest gminna. W obrębie gminy zarządcami dróg jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Rejon Dróg Wojewódzkich w Nidzicy, Powiatowy Zarząd Dróg w Nidzicy oraz Gmina Nidzica, która powierzyła Przedsiębiorstwu Usługowemu Gospodarki Komunalnej zadania związane z utrzymaniem dróg.

Drogi publiczne niezależnie od kategorii, do której należą powinny być utrzymywane w należytym stanie. Utrzymanie drogi w stanie właściwym należy do gminy, powiatu, województwa lub Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w zależności od jej kwalifikacji. Zarządzanie drogą może być wykonywane przez jednostkę organizacyjną. W praktyce występuje również kategoria dróg - drogi wewnętrzne, za których utrzymanie odpowiedzialność ponosi zarządca, na przykład wspólnota, spółdzielnia lub osoba fizyczna będąca właścicielem danego terenu.

Zimą i na początku wiosny notowanych jest dużo szkód osobowych np. skręceń, złamań, zwichnięć kończyn i innych obrażeń ciała oraz majątkowych np. uszkodzeń felg i opon, układu zawieszenia pojazdów na skutek jazdy po dziurawych drogach, szyb i karoserii samochodowych w wyniku spadającego z dachu śniegu i lodu.

Głównym obowiązkiem zarządcy jest utrzymanie drogi w stanie wykluczającym narażenie użytkowników na wypadek. Obowiązki zarządcy drogi dotyczą w szczególności utrzymywania nawierzchni, chodników, obiektów inżynierskich, robót utrzymaniowych i zabezpieczających oraz przeciwdziałania niszczeniu dróg przez ich użytkowników. Na zarządcy drogi ciąży szeroko rozumiany obowiązek wykonywania ogółu prac remontowych i zabezpieczających przywracających pierwotny stan nawierzchni oraz bieżących robót konserwacyjnych, porządkowych i innych, których celem jest poprawa i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu.

 

SPRAWDŹ DO KOGO NALEŻĄ DROGI

 

Droga Krajowa – S7,

Zarządca: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie,

al. Warszawska 89,

tel: 89 521 28 01

Drogi Wojewódzkie – 545: Działdowska, Traugutta, 1 Maja, Sprzymierzonych, 604: Mickiewicza, Wyborska

Zarządca: Rejon Dróg Wojewódzkich,

ul. Kolejowa 29,

tel. 89 625-63-83,

Drogi Powiatowe – Kolejowa, Kościuszki, Olsztyńska, Szerokopaś, Warszawska, Sienkiewicza, Steffena, Nowomiejska

Zarządca: Powiatowy Zarząd Dróg,

ul. Kolejowa 29,

tel. 89 625-23-13,

Drogi Gminne – 11 Listopada, 3 Maja, XXX-Lecia, Aleja Wojska Polskiego, Bałtycka, Barke, Bema, Boczna, Brzozowa, Bukowa, Bursztynowa, Bystra, Cegielniana, Cicha, Dębowa, Dolna, Dubieńska, Findera, Górna, Grunwaldzka, Jagiełły, Jasna, Jesionowa, Kajki, Kętrzyńskiego, Kilińskiego, Klonowa, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kopernika, Plac Kosmonautów, Kozłowskiego, Krasickiego, Kraszewskiego, Krótka, Krucza, Krzemowa, Krzywa, Kwiatowa, Leśna, Limanowskiego, Linki, Łąkowa, Marchlewskiego, Mazurska, Miła, Miodowa, Młynarska, Mokra, Moniuszki, Morelowa, Murarska, Murzynowskiego, Narutowicza, Nowa, Nowotki, Ogrodowa, Osińskiego, Owocowa, Pawia, Piaskowa, Pieniężnego, Plac Lotników, Plac ks. Jerzego Otello, Plac Pokoju, Plac Róż, Plac ks. Sudzińskiego, Plac Wolności, Platynowa, Pocztowa, Pola Wincentego, Polna, Porzeczkowa, Prusa, Przechodnia, Przemysłowa, Rataja, Ratuszowa, Robotnicza, Rzemieślnicza, Słoneczna, Słowackiego, Spacerowa, Spokojna, Sportowa, Srebrna, Śliwkowa, Świerczewskiego, Świerkowa, Tatarska, Wilcza, Wiosenna, Wiśniowa, Wojciecha z Brudzewa Plac, Wyspiańskiego, Zamkowa, Zielona, Złota, Żeromskiego, Żwirowa, Żywiczna

Zarządca: Przedsiębiorstwa Usługowe Gospodarki Komunalnej Sp.z.o.o.

ul. Kolejowa 17

tel. 89 625 24 28

 

 

 

 

 • autor: Paulina Adamowicz/Głos Nidzicki

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
fggfssgg