UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: piątek, 23.04.2021
Imieniny: Wojciecha, Jerzego

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednikwiecień 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Zamiast pustej polemiki kilka liczb i suchych faktów

Ponad 70 milionów złotych. Tyle od 2007 roku wydała gmina Nidzica na inwestycje i remonty. Blisko połowę tych środków Urzędowi Miejskiemu w Nidzicy udało się pozyskać z zewnątrz. Dzięki temu w ciągu ostatnich latach udało się zrealizować wiele ważnych i potrzebnych inwestycji: drogowych, mieszkaniowych, oświatowych i sportowych.


 


 

Nie jest większym problemem pozyskać kilka milionów, dołożyć drugie tyle z kasy gminnej i wyremontować jakiś budynek, na przykład dworca. Tylko po to żeby był ładny, i żeby kłaść na jego utrzymanie. Przecież wtedy gołym okiem widać, że coś się w mieście dzieje, coś się zmienia. A to, że de facto takie wielomilionowe inwestycje nie mają praktycznie żadnego wpływu na poprawę warunków życia mieszkańców, już raczej jest sprawą drugorzędną. W końcu jest rok wyborczy, więc wpompowanie 6 milionów w remont dworca, z punktu widzenia kampanii promocyjnej jest strzałem w dziesiątkę dla samorządowców. Ale jest też strzałem w kolano dla mieszkańców.
O wiele trudniej i zdecydowanie mniej spektakularne medialnie jest zrealizowanie 15-milionowej inwestycji, której gołym okiem nie widać. Zbudować Stację Uzdatniania Wody, zmodernizować oczyszczalnię ścieków, wgryźć się w ziemię i poprowadzić magistralę wodociągową. Tu nie ma ładnej elewacji, nie pachnie nowością, nie ma ochów i achów, robienia pamiątkowych zdjęć i przecinania wstęgi. Mieszkańcy tego nie zobaczą. Jedynie odczują poprawę.
Jednak nie ma co gdybać i polemizować, gdy się nie ma nic konstruktywnego do powiedzenia. Lepiej rozmawiać liczbami.
Ktoś, kto ma niewielką wiedzę na temat działań urzędu i zasad funkcjonowania nidzickiego samorządu mógłby zadać pytanie: - „A jakie to strategiczne inwestycje realizował urząd gminy np. w roku 2012 i 2013 (sic!). Jaki brak możliwości pozyskiwania środków z Unii (sic!)”.
Wtedy wystarczyłoby odpowiedzieć. - Wspomniane lata to realizacja prawdopodobnie największej inwestycji w historii naszej gminy - " Modernizacji oczyszczalni ścieków w Tatarach, budowy stacji uzdatniania wody przy ul. Wyborskiej oraz budowy magistrali wodociągowej do miejscowości Nibork Drugi". Inwestycja została skończona. Instalacje oczyszczalni i SUW pracują w nowej technologii. Inwestycja warta była blisko 15 milionów złotych, z czego dziewięć milionów udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia- Mazury.
Tylko że nie jest to kolorowy budynek użyteczności publicznej. Więc osoba niezorientowana, nie zauważy w inwestowaniu w gospodarkę wodno- ściekową jakiejś istoty dla poprawienia warunków życia mieszkańców.
Ktoś mógłby też powiedzieć, że burmistrz miał 7 lat na pozyskanie funduszy zewnętrznych. Mogłyby paść pytania ile pozyskał środków z zewnątrz, ile na tym zyskała Nidzica? Albo zamiast pytać po prostu sprawdzić. Szybko by ustalił, że przez te lata gmina zrealizowała inwestycje i remonty na kwotę 70 milionów 366 tysięcy i 670 złotych. Z tego 31 milionów 163 tysiące 577 złotych i 21 groszy to środki pozyskane przez ratusz z zewnątrz. Ktoś mógłby powiedzieć że to mało, ktoś inny że dużo. Jednak że ten artykuł ma rozmawiać liczbami, niech one same odpowiedzą, czy 70 milionów to wystarczająca liczba, by zwrócić na nią uwagę.

Ktoś mógłby też zauważyć, że wyborcy będą rozliczać władze miasta za to czego dokonały, a nie za to co dopiero planują zrobić. Mamy taka samą nadzieję. Bo pytanie czy obecna władza ma w ogóle pomysł na jakieś „znaczące" inwestycje, na które chciałaby pozyskać środki jest chyba przedwczesna. Bo po co snuć domysły, mamić pustymi hasłami i wdawać się w niekonstruktywna polemikę. Lepiej rozmawiać liczbami.

 

A poniżej TYLKO KILKA zrealizowanych już inwestycji:

- Budowa hali widowiskowo – sportowej wraz z infrastrukturą przy ul. Polnej – wartość inwestycji – 10.427,193 zł.
- Budowa studni głębinowej w miejscowościach Bolejny i Jabłonka – łączna wartość 352.693 zł.
- Przebudowa ulic: Brzozowej, Żwirowej oraz odcinka drogi od ulicy Konopnickiej do kościoła wraz z przebudową ul. Konopnickiej- łączna wartość 2.640,004 zł
- Modernizacja chodników i oświetlenia ulicznego pierzei wschodniej placu Wolności i ul. Ratuszowej - wartość 474.930 zł
- Budowa budynku mieszkalnego z lokalami socjalnymi przy ulicy Moniuszki- wartość inwestycji 860.137 zł.
- Budowa i wyposażenie świetlicy wiejskiej w miejscowości Wietrzychowo oraz przebudowa świetlicy w Orłowie – łączna wartość 1.186,141 zł
- Modernizacja oświetlenie ulicznego- wartość inwestycji 965.000 zł.
- Remont ratusza – wartość inwestycji 959.757 zł.
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej przy ulicy Leśnej oraz budowa drogi w podstrefie Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – łączna wartość 3.247,853 zł.
- Przebudowa części budynku przy ulicy Sienkiewicza 6A na dom mieszkalny 6-cio rodzinny- wartość inwestycji 858.400 zł.
- Przebudowa dróg gminnych Plac Wojciecha z Brudzewa - wartość inwestycji 2 183 046 złotych
Budowa drogi w podstrefie- wartość inwestycji 1 631 301złotych
Moje Boisko Orlik 2012 – ZS Nr 2- wartość inwestycji 1 203 000 złotych
Budowa Boiska wielofunkcyjnego przy ZS Nr 3- wartość inwestycji 565 930 złotych
Remont zamku - wartość inwestycji 946 0717 złotych
Budowa drogi ul. Żeromskiego - wartość inwestycji 131 031 złotych
Budowa sieci wodno –kanalizacyjnej wraz z SUW Bolejny Żelazno - wartość inwestycji 1 906 255 złotych
- Budowa SUW Wyborska, oczyszczalni ścieków Tatary i sieci wodociągowej do Nibork Drugi- wartość inwestycji 14 465 642 złotych

 

 


 


 

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
ssss