UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: wtorek, 9.08.2022
Imieniny: Romana, Edyty

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednisierpień 2022Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Nidzica na Spotkaniach Europejskich we Francji - ZOBACZ FILM TELEWIZJI FRANCUSKIEJ

W dniach od 13 do 17 lipca delegacja osób z Nidzicy uczestniczyła w Spotkaniach Europejskich zorganizowanych w Chatillon-Sur-Indre we Francji. Jednym z punktów pobytu było spotkanie przy okrągłym stole, gdzie przedstawiciele ekonomii i turystyki oraz burmistrzowie miast rozmawiali o dalszej współpracy oraz rozwoju regionów.

 

 

Wszyscy przedstawiciele zostali ugoszczeni przez rodziny mieszkające w Buzancais, miasto bliźniacze Nidzicy.

14 lipca rozpoczęto wydarzenie paradą ulicami Chatillon-Sur-Indre. W paradzie uczestniczyło 17 krajów:  Włochy, Bułgaria, Belgia, Węgry, Czechy, Hiszpania, Rumunia, Holandia, Słowenia, Niemcy , Wielka Brytania, Polska, Słowacja, Łotwa, Portugalia i Francja. Przedstawiciele wszystkich narodowości przygotowali krótkie wypowiedzi na temat przyjaźni międzynarodowej, a także zaprezentowali tradycyjne dla swojego regionu śpiewy i tańce. Wieczór zakończył się wspólną kolacją, pokazem sztucznych ogni i tańcem pod gwiazdami. Następnego dnia odbyła się Konferencja dotycząca Unii Europejskiej w Loches, w której uczestniczyli wszyscy członkowie wydarzenia. Po południu zorganizowano spotkanie przy okrągłym stole, gdzie przedstawiciele ekonomii i turystyki oraz burmistrzowie miast rozmawiali o dalszej współpracy oraz rozwoju regionów. Nasze miasto reprezentował Burmistrz Jacek Kosmala oraz Paweł Przybyłek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nidzicy.

Sobota była ostatnim, głównym dniem imprezy. W centrum miasta stanął wielki namiot, w którym każde Państwo mogło przez cały dzień przedstawić swoje regionalne potrawy, tradycyjne stroje i zaprezentować się na scenie. Nidzicę z werwą przedstawił nidzicki zespół Berklejdy, który zaprezentował piękne mazurskie stroje i skoczną, ludową muzyką. Na stoisku naszego miasta można było spróbować chleba na zakwasie ze smalcem i ogórkiem małosolnym, polską kiełbasę, domową szarlotkę. Największą atrakcją okazały się pierogi z mięsem, które przygotowywane były od podstaw na stoisku. Wszyscy przedstawiciele Nidzicy, pełni entuzjazmu i w dobrym nastroju wrócili do Polski następnego dnia w późnych godzinach wieczornych.

KILKA SŁÓW O SPOTKANIACH EUROPEJSKICH

Spotkania Europejskie w Chatillon-Sur-Indre we Francji organizowane są już od 6 lat przez Stowarzyszenie Europa Berry Touraine. Celem przedsięwzięcia jest tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie kontaktów między obywatelami z różnych krajów Unii Europejskiej. Sieć obejmuje obecnie 17 krajów partnerskich. Coroczne spotkania pozwalają poszerzyć horyzonty wszystkich uczestników poprzez poznanie innych kultur i języków, pomagają rozwijać wartości tolerancji i solidarności, a także przyczyniają się do organizowanie spotkań, wizyt studyjnych, wycieczek turystycznych, a także wspomagają rozwój gospodarczy i turystykę pomiędzy partnerskimi miastami. Poznanie innych kultur, obyczajów i języków ułatwia rozwoju wspólnych projektów i pomaga w wymianie handlowej i nawiązywaniu bliższych relacji, które pielęgnowane są przez lata.

 • autor: Natasza Rozmus-Król

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
fhdfhhfhff