UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: poniedziałek, 1.03.2021
Imieniny: Antoniny, Radosława

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzednimarzec 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd

Zapraszamy na Rodzinne Dni Nidzicy

Już tylko dzień dzieli nas od największej imprezy sezonu – Dni Nidzicy. W tym roku centrum wydarzeń ponownie będzie nidzicki rynek. To tu odbędą się koncerty i festiwal drobiu. Będą też atrakcje dla całych rodzin, w tym darmowe dmuchańce, grochówka, popcorn i napoje. Ale to nie koniec atrakcji! Zapraszamy 8, 9 i 10 lipca.

 

 

 

PIĄTEK

Piątek – dzień na który czeka się cały tydzień, a na początek tygodnia z takimi atrakcjami nawet cały rok. Właśnie tego dnia wystąpią przed Państwem doskonale znane zespoły Disco Polo. Extazy i Jorrgus – gwiazdy piątkowego koncertu z pewnością zapewnią doskonałą zabawę, wszystkim sympatykom tego gatunku muzycznego.

Zespół Extazy – liderem i założycielem zespołu jest Kamil Chudziński, który porusza serca damskiej części widowni. Skład zespołu uzupełniają Agnieszka Matusiak i Magdalena Tyrała, które powodują, że męskie serca zaczynają bić szybciej. Zespół powstał w roku 2010. Do chwili obecnej skład zespołu był zmienny, natomiast obecny skład, który występuje ze sobą od dwóch lat doskonale się rozumie i uzupełnia na scenie, dzięki czemu każdy występ tej grupy to prawdziwe, niezapomniane show! Zespół ma na swoim koncie dwie płyty na których można znaleźć takie hity jak: „Smakować będę Cię”, „Kakao”, „Buzi to za mało” czy „Możesz płakać”. Doświadczony zespół, który występuje przed polonią Norwegii, Irlandii, Holandii, Niemczech czy USA, już wkrótce wystąpi także przed nidzicką publicznością!

Zespół Jorrgus – jest to nie tylko nazwa wiodącego zespołu nurtu disco polo ale także pseudonim założyciela grupy. Zespół jest formacją vocalno-taneczną. W skład drużyny wchodzą: Jerzy Szuj – założyciel, Rafał Udzielak, Monika Radziszewska i Iga... Zespół aż kipi energią i dynamiką, każde wyjście na scenę tej czwórki powoduje niezapomniane emocję i gwarantuję wyśmienitą zabawę!

Zespół powstał w 2008 roju. Jednym z pierwszych hitów, który pozwolił na zespół zwrócić uwagę słuchaczy gatunku discopolo i dance „ja chcę mieć żonę” - dzięki któremu zespół poznała cała Polska i nie tylko. Jorrgus rozwija się bardzo dynamicznie, prężnie działa, tworzy i zaskakuje. Zespół jest już znany nie tylko w całej Polsce, ale również za granicą. Jorrgus odbył tourne przed szeroką publicznością po Stanach Zjednoczonych, jak również po Europie – Niemcy, Belgia, Hiszpania – czytamy na oficjalnej stronie zespołu.

Dla jednych koncerty dla innych powrót do czasów średniowiecza. W tradycję Dni Nidzicy wpisały się trwale walki rycerskie, jednak jest to stały punkt sobotniego programu. Natomiast w piątek odbędzie się I Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich! W ciągu roku organizowanych jest zaledwie pięć tego typu imprez na terenie całej Polski, a jedna z nich po raz pierwszy w tym roku odbędzie się w Nidzicy. W otaczającym zamek mroku rycerze Warmii i Mazur na dziedzińcu stawią czoła przybyłym rycerzom z odległych zakątków Polski od miejscowości nad morskich po Śląsk. Rycerze będą się pojedynkować w trzech rundach trwających po dwie minuty. Organizatorem przedsięwzięcia jest Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej.
 

SOBOTA

Specjalnie z okazji Dni Nidzicy przez cały dzień Zamek będzie pełen atrakcji dla nidziczan i turystów chcących przenieść się z współczesności wprost do średniowiecza. Program dnia ma wiele interesujących pozycji, ale oczywiście na tym nie koniec. Na wieczór zaplanowane są takie atrakcje jak – inscenizacja bitwy i koncerty z gwiazdami!

Nieodłącznym wydarzeniem Dni Nidzicy jest Turniej Rycerski. W tym roku odbędzie się już jego 17 edycja. W skład turnieju wchodzi wiele atrakcji, a wszystkie będą rozmieszczone na całym terenie zamku, również na przedzamczu. XVII Turniej Rycerski rozpocznie się Turniejem Łuczniczym, który odbędzie się na przedzamczu. Następnie odbędzie się oficjalne otwarcie Turnieju Rycerskiego. Tuż po otwarciu rycerze zmierzą się w turnieju bojowym na miecz jednoręczny i tarczę oraz na miecz długi. Wśród programu nie zabraknie także biegu pięknych dam rodem ze średniowiecza, który odbędzie się na przedzamczu oraz pokazów ptaków drapieżnych. Następny w kolejności jest turniej bojowy 1/1 na miecz i puklerz o godzinie 17:00 a godzinę później odbędzie się bohurt 3/3. Nie zabraknie także sztandarowego wydarzenia, które przyciąga znaczną część nidziczan i turystów. To oczywiście Inscenizacja Bitwy, która odbędzie się na placu przy pomniku Władysława Jagiełły.

Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń będą koncerty, a gwiazdy występujące przed nidzicką widownią są dobrze wszystkim znane z telewizji, kolorowej prasy, ich głosy są nie do pomylenia, zwłaszcza że świadomie lub nie, zdarza nam się nucić ich piosenki zasłyszane z radia. Jako pierwsza w sobotni wieczór na nidzickiej scenie wystąpi Natalia Mularonek. Talent licealistki lubiącej śpiewać od zawsze, nabrał rozgłosu po zeszłorocznym występie w jednym z programów talent show, podczas którego Natalia zyskała sympatię widzów oraz szacownego Jury. Następnie wystąpi jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek, utrzymująca się na scenie od 22 lat! Swoją pierwszą płytę „Gemini” wydała w 1994 roku. Płyta ta zyskała potrójną platynę! Wokalistka może się poszczycić wieloma prestiżowymi nagrodami – Fryderykami, Superjedynkami i MTV European Music Awards. „Choć od wydania pierwszej płyty minęło wiele czasu, i wiele w jej życiu się wydarzyło, to pewne rzeczy pozostają niezmienne: jej niecodzienna wrażliwość na dźwięki, miłość do muzyki i pasja z jaką ją wykonuje. - czytamy na oficjalnym funpagu artystki.

Gwiazdą wieczoru sobotniej nocy będzie zespół założony przez dwóch braci – Piotra i Wojtka Cugowskich. Pierwszy występ bracia odbyli w Lublinie w 1997 roku. Był to występ akustyczny. „Za oficjalny początek zespołu uznaje się rok 2001. Pierwszym przełomem w karierze zespołu było zdobycie głównej nagrody w kategorii Debiut, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej - KFPP OPOLE 2002, gdzie zespół wykonał utwór pt. „Nie Jestem Inny”, autorstwa Romualda Lipko i Andrzeja Mogielnickiego.” - czytamy na oficjalnej stronie zespołu www.bracia.pl. Zespół ma na swoim koncie niezliczoną ilość koncertów oraz wiele przyznanych nagród: nominacje do Fryderyków, Superjedynek KFPP w Opolu, ESKA Music Awards i nagród podczas Sopot TOPtrendy Festival. Dodatkową atrakcją dla publiczności będzie występ legendy polskiej muzyki rozrywkowej Krzysztofa Cugowskiego!

 

NIEDZIELA

W ramach tegorocznego Festiwalu Drobiu zamiast konkursu na najlepszy rosół organizowany jest konkurs na najlepszą potrawę z drobiu. Wybrane sołectwa będą konkurować między sobą w przygotowaniu na najlepszą potrawę z kaczki. Będzie też pokaz przygotowania chłodnika przez Dagmarę Gęstwińską Gospodarstwo Agroturystyczne „Kalinówka”. Po przyrządzeniu potrawy nastąpi jej degustacja przez zainteresowaną publiczność.

Nowością podczas Dni Nidzicy będzie obecność rekonstruktorów Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie. Rekonstruktorzy poza prezentacją przedwojennego umundurowania będą prowadzić także minikursy dla dzieci z udzielania pierwszej pomocy. Dostępny będzie także namiot sanitarny z wyposażeniem przedwojennym. Wisienką na torcie będzie prezentacja armaty typu Schneider (z 1894 roku). W trakcie tego dnia nie zabraknie atrakcji dla dzieci! Na placu, ku uciesze dzieci, zostaną wystawiane pompowane zjeżdżalnie i tory przeszkód. Z myślą o najmłodszych te atrakcje będą dostępne bezpłatnie. Będzie też degustacja najlepszej w powiecie nidzickim grochówki. Jednak rodzinna niedziela na tym się nie kończy. Popołudniu na scenie przed ratuszem odbędzie się festiwal Piosenki Religijnej organizowanym przez Parafię Miłosierdzia Bożego i Parafie Św. Wojciecha. Wśród występujących będziemy mogli usłyszeć: Siewcy Lednicy, Schola Parafii Miłosierdzia Bożego, Porozumienie, Wspólnota Wieczernika Miłosi4erdzia. Całe wydarzenie poprowadzi beatboxer PrykONE.

Nowości w tym roku nie zabraknie. Niedzielnym wieczorem zostaniemy przeniesieni w świat filmu. Na Placu Wolności zostaną wyświetlone dwa filmy: „Bezcenny Dar”, dramat obyczajowy oraz „Idealna para” – film fabularny. Ciąg dalszy prezentacji będzie miał miejsce w poniedziałkowy wieczór. Podczas, którego zostanie wyświetlony dramat „Prawdziwe życie” . A jak kino to nie może zabraknąć popcornu i napojów, które będą rozdawane za darmo!

ZAPRASZAMY!

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
asdfghjkl