UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: poniedziałek, 27.09.2021
Imieniny: Wincentego, Damiana

Pogoda

Kalendarium

Kalendarz Burmistrza Nidzicy
«Poprzedniwrzesień 2021Następny»
PON WT ŚRO CZW PT SOB ND
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Banery

 • NOK
 • ZOOiS
 • Biblioteka
 • Baner
 • hala
 • Baner
 • Baner
 • Nida
 • wioska
 • lgd

Niezwykły sukces Tygodnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Nidzicy

Tydzień Bezpieczeństwa w rRuchu Drogowym to niezwykła impreza propagująca bezpieczeństwo, poprzez zabawę ucząca pozytywnych zachowań i wpajająca pozytywne nawyki wśród najmłodszych, ale również wśród dorosłych!

 

 

Organizatorzy zadbali o interesujące atrakcje dla osób w każdym wieku podczas trwania całego Tygodnia Bezpieczeństwa! Od przygotowania i egzaminu na kartę rowerową po symulatory, zabytkowe samochody, niezwykłych gości robiących niezwykle dobre rzeczy propagując tym samym zdrowy, bezpieczny styl życia po zawody motocrossowe! Takiego tygodnia już dawno nie było w Nidzicy! A wszystko w słusznej sprawie propagowania bezpieczeństwa wśród wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w trakcie trwania akcji „lejek” funkcjonariusze podczas częstszych kontroli nie wystawili ani jednego mandatu! W trakcie trwania akcji nie było ani jednego wypadku! A najczęściej popełniane wykroczenia, za które kierowcy otrzymywali kwaśne cytryny to: brak włączonych świateł, nie zapięte pasy bezpieczeństwa oraz nieprawidłowe przewożenie dzieci – te nieprawidłowości zdarzały się bardzo rzadko, podczas gdy przebadanych kierowców było około 1250! Nidzica jest bezpieczna, zawsze jednak może być jeszcze lepiej, ku temu właśnie miał się przyczynić Tydzień Bezpieczeństwa zorganizowany przez Burmistrza Nidzicy, Centrum Powiatowe Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Zespole Szkół nr 3 w Nidzicy oraz Komendę Powiatową Policji w Nidzicy.

-Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie…, ale bardzo często nie jest to zależne tylko i wyłącznie od nas. Wystarczy chwila nieuwagi i o tragedie nietrudno. Ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Raczej o naukę i wyeliminowanie tych niebezpiecznych zachowań. Jako gmina bardzo chętnie zrealizowaliśmy pomysł, który kiedyś się zrodził i zorganizowaliśmy „Tydzień bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przez cały tydzień będziemy promować bezpieczeństwo na różne sposoby. Pod okiem fachowców będzie można sprawdzić swoją wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną – mówi Jacek Kosmala burmistrz Nidzicy.
-Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest w nowatorski i ciekawy sposób przekazywanie zarówno dzieciom jak i dorosłym pożytecznych treści dotyczących bezpiecznego zachowania się na drodze – komentuje Jacek Gnidziński, opiekun miasteczka BRD przy Zespole Szkół nr 3 w Nidzicy.

Piątek, 10 czerwca

Jabłka i cytryny wśród symulacji

To właśnie w piątek przypadł pierwszy dzień Tygodnia Bezpieczeństwa. Miejscem działań było Centrum Nidzicy – wydzielona specjalna strefa dla odwiedzających. Atrakcji nie brakowało.

W piątkowe przedpołudnie udostępnione zostały mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym symulatory: dachowania oraz zderzeń. Symulatory zostały użyczone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie. Zabawa – zabawą ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. W związku z tym przed ratuszem trwała akcja „lejek”. W trakcie jej trwania policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy badali trzeźwość kierowców, sposób przewożenia dzieci, a także stan techniczny pojazdów. Uczestnicy ruchu drogowego otrzymywali jabłka lub w razie wykrytych nieprawidłowości byli częstowani cierpkimi cytrynami.

 

 

Sobota, 10 czerwca

1 Amatorskie Zawody Motocross o Puchar Burmistrza Nidzicy 

Tumany kurzu, ryk silników, emocje sięgające zenitu – tak w skrócie można opisać to co działo się na torze motocrossowym w Tatarach. Wydarzenie to zgromadziło wielu uczestników oraz osób obserwujących, zainteresowanych tym przedsięwzięciem. Imprezę uroczyście otworzył gość specjalny - Cezary Lewko z Motoclubu Olsztyn – wicemistrz Polski w klasie MX2 Junior.

W sobotnie południe do Tatar ściągały tłumy jakich już dawno ta miejscowość nie widziała. Za zamieszanie odpowiedzialni byli członkowie stowarzyszenie Dirt Bikes Dudes. Podjęli się oni organizacji 1 Amatorskich Zawodów Motocross o Puchar Burmistrza Nidzicy! Jest wiele osób dzielących ich pasję. Doświadczeni motocykliści  pokazywali przed licznie zgromadzona publicznością sztuczki na motorach, a młodsi koledzy zyskali jeszcze większy zapał do jazdy. Nie jedna osoba z publiczności złapała bakcyla i zakochała się m.in. w ryku silniku.

W zawodach brało udział 43 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy: Junior, MX1, MX2. Miejscem do ścigania się był tor przygotowany przez stowarzyszenie o długości 1300m. - Motory trzeba było podzielić na klasy by każdy zawodnik jechał motorem z równym sobie pod względem mocy: Klasa MX1 pojemność: 250ccm (silnik dwusuwowy) do 450ccm (silnik czterosuwowy), Klasa MX2 125ccm (silnik dwusuwowy) do 250ccm (silnik czterosuwowy), Klasa JUNIOR do 50-125ccm wiek do 12 lat – mówi Łukasz Wójcik, kierownik zawodów. Podczas zawodów dwóch najlepszych uczestników przechodziło do biegu wygranych, natomiast dwóch przegranych, przechodziło do kolejnego biegu przegranych, przy czym jeden bieg był sumą 3 okrążeń. Najstarszym członkiem zawodów był Leszek Pawlak lat 48 (przeddzień zawodów skończył 48) KLASA MX1, a najmłodszym zawodnikiem Maciej Młyński lat 9 występujący w KLASIE JUNIOR.

Liczymy, że kolejne edycje zawodów z udziałem współorganizatorów i sponsorów uda się zorganizować z jeszcze większą pompą, jeszcze większymi atrakcjami zarówno dla widzów jak i uczestników – mówi Łukasz Wójcik.

 

Kategoria Junior:

1.Miłosz Wdowiak,

2.Michał Kalinowski

3.Alek Osiński

Tytuł Best Loser: Jakub Krupa

Kategoria MX 1:

1.Bartosz Kierzycki

2.Mateusz Myśliński

3.Adrian Kulwicki

Tytuł Best Loser: Paweł Kierzycki

Kategoria MX 2:

1. Maciej Grala

2. Przemek Koszela

3. Bartosz Osiński

Tytuł Best Loser: Oskar Jonczak

 

Niedziela, 12 czerwca

Festyn Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Piękna pogoda i cała masa atrakcji ściągnęła nad nidzickie jeziorko sporą grupę mieszkańców Nidzicy, którzy postanowili spędzić niedzielę na pikniku rodzinnym. Ten odbywał się w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zorganizowanego przez Burmistrza Nidzicy.

Konkursy dla dzieci i młodzieży, testy umiejętności jazdy dla dorosłych, pokaz starych aut, symulator dachowania, nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, a na koniec pyszna grochówka. To wszystko działo się 12 czerwca nad nidzickim jeziorkiem. Tydzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym wspólnie z Burmistrzem Nidzicy organizują: Powiatowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Zespole Szkół nr 3, Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy.

Poniedziałek, wtorek, środa (13-15 czerwca)

Karta Rowerowa – przepustka bezpieczeństwa

W tych trzech dniach uczniowie szkół znajdujących się na terenie Powiatu Nidzickiego i nie tylko, mogli korzystać z oferowanych kursów na kartę rowerową. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, nie tylko pieszych, ale rowerzystów! A młody rowerzysta, który zdobędzie odpowiednią wiedzę o ruchu drogowym będzie w przyszłości odpowiedzialnym kierowcą i już od dziś będzie świadomym uczestnikiem ruchu drogowego! Z okazji zdobycia karty rowerowej skorzystało około 30 osób. Zajęcia, które odbywały się w Zespole Szkół nr 3 prowadził Jacek Gnidziński. Podczas egzaminu obecni byli oczywiście funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji. W trakcie tych dni odbywała się także akcja „lejek”.

Czwartek, 16 czerwca

„Zwierzak za kierownicą” i Złote Zasady Michelin

Tego dnia hala widowiskowo-sportowo wypełniła się uczniami szkół z Nidzicy. Klasy nauczania zintegrowanego przywitała Beata Bublewicz. To właśnie tego dnia miejsce miało rozstrzygnięcie 4 Finału Konkursu dla najmłodszych dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgromadzone dzieci mogły „przybić piątkę” i zrobić zdjęcie z Bibendum – maskotką Michelin oraz w Autochodziku nauczyć się zapinania pasów, działania odblasków i prawidłowego zachowania w ruchu drogowym.

Natomiast na młodzież czekała prezentacja Złotych Zasad Michelin. Prezentacja, którą przedstawił doświadczony uczestnik ruchu drogowego – Sebastian Chrzanowski – kierowca rajdowy, Sebastian Rozwadowski – pilot rajdowy oraz Wojciech Jermakow obecnie jest wydawca i kierownik redakcji publicystyki Radia Olsztyn.

Piątek, 17 czerwca

Łyk historii cieszący oczy nie tylko pasjonatów

Ta nie lada gratka dla wszystkich fanów motoryzacji odbyła się za sprawą 40 edycji Rotor Rajd w ramach eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Na mapie ich trasy znalazło się Miasteczko Ruchu Drogowego przy Zespole Szkół nr 3 oraz nidzicki zamek. W tych właśnie miejscach zostały przeprowadzone konkurencje dla uczestników Rajdu. Dzięki temu przedsięwzięciu mieszkańcy mogli nie tylko obejrzeć i dotknąć zabytkowych pojazdów, ale także na nie wsiąść. Jeden ze zwiedzających relacjonuje: - Chwila zastanowienia, spytanie się właściciela i już można dosiąść wyjątkowej maszyny. To wojenny Zundapp z 1942 r. Z łezką w oku trzeba było się rozstać.

Ochrona i propagowanie historii motoryzacji jest integralnym elementem, który może wpływać na kulturę uczestnictwa w ruchu drogowym.

 

 

 

 • autor: Paulina Adamowicz

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
sdsfz